Foto: Nebojša Babić

Plate zaposlenih u kulturi su ispod zadovoljenja osnovnih potreba i potrošačke korpe, saopštili su Sindikati Narodnog pozorišta u Beogradu.

Nakon Ujedinjenih umetničkih sindikata, na mizerne plate zaposlenih u kulturi javnost, ali i državu podsećaju i Sindikati Narodnog pozorišta u Beogradu.

– Plata nikada nije bila „bogata“! Nekada – a postojala su ta zlatna vremena, kada su zaposleni u prosveti, zdravstvu i kulturi bili cenjeni – dobra cena rada im je omogućavala dostojanstven život. Danas su plate u navedenim sektorima, i na republičkom i na lokalnom nivou, ispod zadovoljenja osnovnih potreba i potrošačke korpe.
Kao što se ni u prosveti obustavi rada u borbi za bolje uslove neće priključiti samo članovi sindikata već zaposleni pojedinci koji pripadaju toj grani, ista je situacija i u kulturi – navodi se u saopštenju gotovo svih sindikata nacionalnog teatra u Beogradu.

Sindikati upozoravaju da rast cena nije praćen rastom plata, što je jedina i prava mernica.

– Ne treba zaboraviti da smo od 2013. do 2017. godine bili uskraćeni za 10 odsto dotadašnje osnovne plate. A onda, kada je ta „magična mera“ ukinuta, povećanje plata nije pratilo troškove iole pristojnog života. Vrlo često, kada se zaposleni u kulturi oglase po pitanju malih zarada, može se čuti kao kontra argument predstavnika vlasti kako, primera radi, glumci toliko snimaju i zarađuju. Da, na dodatne poslove idu i profesori – daju privatne časove. Da li je normalno da sa osnovnom platom jedva da možeš da preživiš i da smo prinuđeni iz svih sektora da radimo još više dodatnih poslova? Da li su se ti isti ikada zapitali da navedena snimanja ili dodatni zadaci traju nekada i po 12 časova – podsećaju sindikati nacionalnog teatra.

Foto: Shutterstock/Nenad Nedomacki

Pitaju stoga čega je još potrebno da se odreknu, da li su to obrazovanje i kultura, uz potpitanje – Šta svaku državu čini prepoznatljivom? Mole na kraju da se vratimo osnovi onoga što smo svi učili na početku školovanja, a to je krilatica „Čitaj kao što je napisano“!

– Čitajte kako je i napisano, bez istraživanja i optuživanja o nekakvim zaverama – saopštili su objedinjeni sindikati Narodnog pozorišta u Beogradu, i to Singlus NP, Sindikat muzičkih umetnika, Sindikat baletskih igrača, Sindikat operskih umetnika, UGZ Nezavisnost i Sindikat Sloga.

Inače, juče se predsednik Vlade Miloš Vučević sastao sa predstavnicima sindikata kulture i saslušao njihove zahteve koji se, pre svega, odnose na povećanje zarada u ovom sektoru. Vučević je, kako je saopštila Vlada Srbije, istakao spremnost da se razgovorima dođe do konstruktivnog i konkretnog predloga.

Miloš Vučević sa predstavnicima sindikata kulture Foto: TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ/ nr

Predstavnici sindikata kulture naglasili su tokom sastanka, kojem je prisustvovao i ministar kulture Nikola Selaković, da je izvršena kompletna sistematizacija radnih mesta u ovoj oblasti, koja broji oko 10.500 zaposlenih, kao i da je njihova prosečna zarada ispod republičkog proseka, a dogovoreno je i da se u narednim danima održi sastanak s predstavnicima Ministarstva finansija i Ministarstva kulture i dođe do konkretnih predloga.

Miloš Vučević sa predstavnicima sindikata kulture Foto: TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ/ nr

Podsetimo, prošle nedelje Ujedinjeni umetnički sindikati saopštili su da su poslednjih pet godina zaposleni u kulturi u konstantnom zaostatku, i da u odnosu na kolege iz regiona imaju najmanja primanja, zbog čega je njihova korpa poluprazna ili polupuna, zavisi iz kog ugla se gleda.

Ukazujući na nezavidan društveni položaj apelovali su na Vladu Srbije da zaposlene u kulturi uvrsti u rebalans budžeta, a ukoliko se to ne desi Ujedinjeni umetnički sindikati najavili su da će „reagovati svim zakonskim sredstvima kako bi zaštitili socijalna i radna prava zaposlenih u kulturi“.

Bonus video: Apel Drame SNP-a

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare