Izložba “Pesma pomera brda” na Sajmu knjiga povodom desetogodišnjice smrti pesnika Miodraga Pavlovića, otvorena je u Hali 1, u organizaciji Udruženja z“Pesma pomera brda” na Sajmu knjiga a kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat.
Pored 20 panoa koji govore o životnom putu i pesničkom delu slavnog pisca, prikazani su i lični predmeti iz njegovog legata koji se nalazi u okviru Adligatovog Muzeja srpske književnosti i Muzeja knjige i putovanja.
Pisaća mašina, kravata, omiljena košulja i nagrade Miodraga Pavlovića (1928 – 2014), uz veliki broj knjiga sa posvetama – Pavića, Bećkovića, Simovića, Livade i drugih slavnih pisaca, ali i dela i rukopisa samog pesnika, kao i posveta Zorana Đinđića, mogu se videti na izložbi. Na kvalitet Pavlovićevog dela posetioce Sajma podseća nekoliko pesama po izboru njegove ćerke Kristine Pavlović.
Poseban deo izložbe posvećen je kumstvu Pavlovića sa Vladetom Jerotićem i njegovim prijateljstvima sa klasicima srpske književnosti ali i vrsnim umetnicima i naučnicima, a čuva se u biblioteci Muzeja srpske književnosti Udruženja Adligat.
Povodom desetogodišnjice smrti njegova ćerka, Kristina Pavlović, koja je sa majkom Madlenom osnovala očev legat, poklonila je još šesto knjiga iz roditeljske biblioteke. Građa se nalazila u Drezdenu, a peruzimanje je učinjeno u Beču.
Miodrag Pavlović se smatra ocem moderne srpske poezije, originalan i upečatljiv esejista, akademik SANU, dugogodišnji urednik izdavačke kuće “Prosveta”. Rođeni Novosađanin, završio je Medicinski fakultet ali se proslavio kao pesnik i to već svojom prvom zbirkom “87 pesama” objavljenoj 1952. godine. Ta zbirka je prekretnica novije srpske poezije, oi u potpunosti je opredelila njegov životni put, pa je zbog toga originalno prvo izdanje, autorov primerak, izloženo na stalnoj postavci u njegovoj spomen sobi u Adligatu. U toj zbirci, nasuprt tada vodećem socrealizmu koji se uspešno integrisao i u literaturu, Pavlović se okreće modernim vrednostima i traži revalorizaciju nepravedno zaboravljene pesničke prošlosti, što je u tom trenutku bilo hrabro. Uspostaviće novi tip srpskog pesništva, a njegovih “87 pesama” će označiti konačan raskid cele generacije sa nametnutim dogmama u stvaralaštvu, pre svega estetskim, zatim i ideološkim.
Njegov uticaj se kao plima širio isprva Balkanom, zatim i Evropom. Teško je naći evropski jezik na koji nisu proveđeni njegova poezija i eseji. Naročito je postao popularan u Nemačkoj, gde ga je prevodio višedecenijski prijatelj, slavni nemački prevodilac za slovenske jezike Peter Urban. Sudbina će ovu dvojicu velikana povezati i posle smrti: zahvaljujući Pavlovićevoj ćerci Kristini. Urbanov legat je takođe stigao u Srbiju i sada se nalazi odmah do Pavlovićevog, da i u beogradskoj večnosti zauvek druguju. Zahvaljujući izvanrednim prevodima Pavlović postaje i redovan član Evropske akademije za poeziju.
Izložba je organizovana u u organizaciji Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat uz podršku Ministarstva kulture.
Bonus video: Novi dan: U Adligat stigao kutak Malezija