U prisustvu uglednih gostiju i brojne publike, svečano je otvorena izložba “40 godina posle”, plakata stvorenih za Zimske olimpijske igre u Sarajevu, u Muzeju primenjene umetnosti.
Postavku čini 35 originalnih plakata kreiranih na temu ZOI ′84, izuzetne umetničke, kolekcionarske i istorijske vrednosti.
Četrnaeste Zimske olimpijske igre Sarajevo 1984. bile su jedinstvene po mnogo čemu. To su, između ostalog, bile prve Igre na Balkanu u modernom dobu, prve zimske Igre održane u jednoj socijalističkoj zemlji i na govornom području slovenskih jezika, i što je veoma značajno, bez obzira na tenzije tzv. “hladnog rata”, na njima nije bilo bojkota ni sa jedne strane gvozdene zavese. Postale su poznate i po svom doprinosu primenjenoj umetnosti, kroz kompletan grafički materijal koji je kreiran u slavu i sa ciljem promocije Igara.
U pozdravnoj reči, istoričarka umetnosti Biljana Jotić, direktorka MPU, pozvala je prisutne da se prisete atmosfere Sarajeva od pre četiri decenije, koju je, pored sportskih i takmičarskih dešavanja, obeležilo umetničko stvaralaštvo. Podsetila je da je ono nastalo sa ciljem da se duh Olimpijade prenese u vizelnu sferu, što je ostvareno zahvaljujući organizacionom timu koji su činila priznata imena poput profesora Кaramehmedovića, Mujazinovića, Berbera i drugih. O ugledu i značaju organizacionog tima, najbolje svedoče umetnici koji su se odazvali pozivu i oblikovali viziju u svom duhu, što se vidi u radovima Vazarelija, Hamagučija, Vorhola, Mura, Pistoleta, nagrađivanoj seriji plakata profesora Ismara Mujezinovića, i u nizu drugih, izuzetnih dela.
Viši kustos Zbirke savremene primenjene umetnosti i dizajna Slobodan Jovanović, skrenuo je pažnju na činjenicu da je za potrebe kandidature Sarajeva za organizaciju igara, Olimpijski komitet Jugoslavije angažovao Branka Bačanovića da napravi promotivni katalog 1978. godine.
– Na naslovnici kataloga, on je spojio grafička rešenja Dragana S. Stefanovića za promotivni plakat i Miroslava Roka Antonića, koji je osmislio Pahulju, logotip Olimpijskih igara u Sarajevu. Nakon dobijanja kandidature, formira se Кomisija za dizajn u čijem sastavu su čuveni likovni umetnici i dizajneri. Кomisija je formirala radnu grupu, na čijem čelu je bio Mladen Кolobarić, koja pravi Priručnik za izradu grafičkih standarda, u okviru kojeg su Čedomir Кostović i Bačanović izveli redizajn logotipa – podsetio je Jovanović i dodao:
– Na izložbi je prikazan Кostovićev oficijalni plakat za igre, na kojem je u 3D tehnici prikazana Pahulja sa olimpijskim krugovima. Jože Trobec je osmislio Vučka, maskotu igara. Srđan Кokoruš je angažovan da napravi plakate, pa je tako predstavio i Vučka u različitim disciplinama. Beogradski dizajner i arhitekta Radomir Vuković je osmislio čuveni sistem piktograma olimpijskih disciplina. Mnoštvo drugih umetnika je učestvovalo u različitim sferama dizajna – kostim, scenografija, akreditacije, diplome, poštanske marke…
Dina Janevski Farčić, osnivač Midcentury Belgrade, kolekcionara koji su sakupili izložene plakate i inicirali izložbu, zaključila je da, zaista retko koja manifestacija i malo koji od gradova domaćina, može da se pohvali takvom grupom stvaralaca i radova kao što je bio slučaj sa Sarajevom ′84.
Predstavljena kolekcija je nastajala godinama, strpljivim traganjem i sakupljanjem plakata u okruženju i širom sveta. Četrdeset godina kasnije, ta dela su jednako aktuelna, relevantna i vredna, zbog čega su kolekcionari i imali želju da ih sakupe, sačuvaju i izlože javnosti, kao dragoceno nasleđe grada Sarajeva, ZOI ′84, ali i svih na ovim prostorima.
Ambasador Bosne i Hercegovine Aleksandar Vranješ, izrazio je posebno zadovoljstvo što je izložba plakata koji su obeležili Olimpijadu u Sarajevu prvi put pred beogradskom publikom i to u godini jubileja igara u Sarajevu.
Izložba traje do 23. septembra, od 11 do 19 časova, svakim danom osim nedelje, u Galeriji “Anastas Jovanović”, na prvom spratu Muzeja primenjene umetnosti.
Izložba je organizovana u saradnji Ambasade Bosne i Hercegovine, kolekcionara Midcentury Belgrade i Muzeja primenjene umetnosti.
Bonus video: Paraolimpijske igre 2024. Stoni tenis – medalja Borislava Perić-Ranković