Donald Saterlend Foto:Tanjug/Photo by Chris Pizzello/Invision/AP

Vest o odlasku glumca Donalda Saterlenda u 88. godini, odjeknula je svetom. Otišao je jedan od poslednjih bardova glumišta “starog kova”, Gospodin sa velikim G, briljantan umetnik koji je ostvario nezaboravne uloge u ostvarenjima "M*A*S*H", "Ne okreći se", "12 žigosanih", “Obični ljudi”, “Igre gladi”... Kada se sagleda njegova impresivna karijera, koja je trajala duže od šest decenija, neverovatno je da nikada nije bio nominovan za nagradu Akademije filmske umetnosti i nauke, ali je 2017, ipak, dobio "Počasnog Oskara".

Donald Saterlend bio je jedan od najistaknutijih glumaca svoje generacije, poznat po raznovrsnosti i izuzetnom talentu. “Od negativca do ljubavnika – Saterlend ih je igrao sve”, zasluženo je BBC naslovio tekst u znak sećanja na njegov lik i delo.

Dobro proživljen život

Njegov sin, takođe poznati filmski umetnik, Kifer Saterlend saopštio je svetu tužnu vest.

„Teška srca vam pišem da je moj otac Donald Saterlend preminuo. Lično mislim da je jedan od najvažnijih glumaca u istoriji filma. Nikad ga nije zastrašila uloga, dobra, loša ili ružna. Voleo je ono što je radio i radio je ono što je voleo, a više od toga se ne može tražiti. Imao je dobro proživljen život“, napisao je Kifer.

Saterlend je preminuo samo nekoliko meseci pre objavljivanja memoara „Made Up, But Still True“, u kojima je pisao o svojoj bogatoj karijeri. A i zaista, bila je i te kako bogata. Ostvario je više od 190 uloga, što na filmu, što na televiziji. Neobičnog lica i izraza mogao je da igra svakakve uloge, atipične likove, raznolike uloge koje su dovele do reputacije legende svetskog glumišta. Često je tumačio ekscentrike, ljude u psihološkim krizama ili negativce, ali i ljubavnike. Bio je poput glumačkog kameleona, kako ga je kritika nazivala.

Donald Saterlend u filmu 1900 Dvadeseti vek Foto:Artistes Associes – Artemis / Christophel Collection / Profimedia

Maestralne uloge

Često se prisećao u intervjuima da je, dok je odrastao u istočnoj Kanadi, jednom pitao svoju majku da li dobro izgleda, a ona mu je odgovorila: „Ne, ali tvoje lice ima karakter.“

Saterlend je rođen 1935. godine u Kanadi. Studirao je inženjerstvo i glumu, a 1957. se odselio u London kako bi studirao na Akademiji muzike i dramskih umetnosti. Pre toga proveo je 18 meseci u teatru u Škotskoj.

„To je bilo prvo pozorište koje sam ikada igrao gde se publika smejala kada sam bio duhovit. Reakcija tih ljudi mi je prvi put dala samopouzdanje i sigurnost“, rekao je on za “Daily Record” 2013.

Nakon nekoliko manjih uloga u britanskim televizijskim serijama, dobio je rolu u filmu “12 žigosanih”. To ostvarenje postalo je hit, te mu je omogućilo da dobije angažman u filmovima “M*A*S*H” i “Zlato za odvažne”, koji su, između ostalih, obeležili njegovu karijeru.

Usledio je jedan od najpoznatijih psiholoških horora “Ne okreći se” reditelja Nikolasa Rouga. U tom je filmu igrao s Džuli Kristi. Čuvena je njihova intimna scena koja je bila tako iskrena da se u javnosti dugo verovalo da to nisu glumili, ali te glasine je Saterlend kasnije odbacivao.

Početkom sedamdestih godina prošlog veka je zajedno sa Džejn Fondom i drugim glumcima u trupi pod nazivom F.T.A. obilazio vojne gradove u kojima su izvodili satirične skečeve protiv Vijetnamskog rata.

“Nisam voleo da radim bilo šta što ima veze sa politikom u Sjedinjenim Državama, jer sam, ipak, Kanađanin. Ali, pošto je Kanada učestvovala u ratu, smatrao sam da na to ipak imam pravo”, rekao je u jednom intervjuu.

Donald Saterlend i Džejn Fonda
Donald Saterlend i Džejn Fonda Foto: Frank Worth / Zuma Press / Profimedia

Politički aktivan par izlazio je dve godine, ali romansa nije potrajala.

„Bila je to divna veza sve do trenutka kada smo počeli da živimo zajedno”, kasnije će primetiti Saterlend.

U filmu „Klut“ on je igrao detektiva kome u potrazi za nestalim čovekom pomaže prostitutka, a partenerka mu je bila Fonda, koja je za tu ulogu dobila i „Oskar“. Nakon vesti o smrti oglasila se na Instagramu gde je podelila njegovu fotografiju sa snimanja.

„Šokirana sam vešću da je Donald umro. On je bio briljantan glumac sa kojim sam prošla mnogo avantura, kao što je bila turneja protiv Vijetnamskog rata, 1971. godine. Srce mi je slomljeno“, napisala je Fonda.

Donald Saterlend i Džejn Fonda
Donald Saterlend i Džejn Fonda Foto: JT Vintage / Zuma Press / Profimedia

Po rediteljima nazvao sinove

Saterlend je sarađivao sa kultnim rediteljima poput Federika Felinija, Roberta Altmana, Bernarda Bertolučija i Olivera Stouna.

“Za mene je rad sa ovim sjajnim momcima bio kao da sam se zaljubio. Bio sam njihov ljubavnik, bio sam voljen.”

Za “Plejboj magazin” je 1981. godine rekao da je suština glume “predati se volji režisera”. Toliko je cenio određene reditelje da je svoju četvoricu sinova nazvao po njima.

Saterlend se ženio tri puta. U braku s Lois Hardvik bio je od 1959. do 1966, sa Širli Daglas od 1966. do 1970, a s Fransin Raset se venčao 1972. godine. Ima petoro dece, uključujući poznate glumce Kifera i Rosifa Saterlenda.

“Moja porodica je moje najveće bogatstvo. Bez obzira ne sve, oni su uvek na prvom mestu”, govorio je Saterlend.

Donald Saterlend i Kifer Saterlend Foto:Tanjug/Photo by Matt Sayles/Invision/AP

Svet se oprašta od “džentlmena i majstora svog znata”

Od Donalda Saterlanda opraštaju se ljubitelji sedme umetnosti.

„Ova tužna vest pogodila je ne samo Holivud, nego ceo svet. Bio je voljeni muž, otac, deda i jedinstveni glumac, koji je decenijama inspirisao i zabavljao svet“, napisao je predsednik Amerike Džo Bajden.

Kanadski premijer Džastin Trudo na društvenim mrežama je poručio:

„Izgubili smo jednog od velikana. U svom poslu dostigao je toliki nivo briljantnosti, da niko nije mogao da mu parira. Izvanredan legendarni glumac i Kanađanin. Moje misli su sa njegovom porodicom. Počivaj u miru, Donalde.“

Od velikog glumca oprostila se i ekipa filma „Igre gladi“.

„Zamolili smo najljubaznijeg čoveka na svetu da odigra najnemilosrdnijeg diktatora kojeg smo ikada videli. Tolika je bila moć i veština njegove glume, da je uspeo da stvori još jedna neizbrisiv lik u moru drugih genijalnih u legenadarnoj karijeri. Privilegovani smo što smo ga poznavali i radili sa njim“, piše na zvaničnom nalogu ove serije.

Producentkinja Nina Jakobson je u svojoj poruci naglasila:

„Donald Saterlend je bio džentlmen, mislilac i majstor svog znata. Izgubili smo jednog od velikana naše industrije. Naša srca su uz njegovu porodicu, i njegovu legiju fanova širom sveta.“

Donald Saterlend Foto:Manuel Romano/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bonus video: Govor Svetozara Cvetkovića na komemoraciji Žarku Lauševiću

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar