„Veče ostrva Ternate“ u organizaciji Adligata i Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“, uz podršku ambasade Indonezije, održano je sinoć u prostorijama Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat.
Princ indonežanskog sultanata Ternate Firman Mudafir Šah posetio je posetio muzeje Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat, a zatim je pred prepunom svečanom salom održao predavanje o svom sultanatu. On je tri dana putovao do Beograda i prešao više od dvanaest hiljada kilometara kako bi prisustvovao otvaranju izložbe fotografija posvećene njegovom ostrvu, a tim povodom je odštampana i posebna publikacija.
Sultanat Ternate je malo vulkansko ostrvo limunskog oblika na kojem živi oko trista hiljada stanovnika. U središtu ostrva je vulkan Gamalama, a celokupno stanovništvo živi na njegovim obroncima i na uskom pojasu uz obalu. Udaljeno 2.400 kilometara severoistočno od Džakarte, maleno je po površini tla – 162.7 kvadratnih kilometara, i pet i po miliona kvadratnih kilometara mora.
Tako maleno i u Srbiji sasvim nepoznato ostrvo ima daleko veći značaj nego što se može pretpostaviti, ističe se u saopštenju Adligata.
To je dugo bio jedan od glavnih snabdevača sveta začinom karanfilić, koji je nekada bio vredan koliko i današnja nafta. Sultanat je to obogatilo i omogućilo mu slavu i moć, ali je prizvalo i nezvane posetioce iz daleka, ratove i sukobe koji su trajali vekovima.
Sultanat Ternate je jedno od najstarijih muslimanskih kraljevstava u Indoneziji, osnovano 1257. godine od kraljevske dinastije, čiji je princ Firman Mudafir Šah potomak, četrdeset i deveta generacija u neprekinutom nizu vladara. Ternate je bio značajna regionalna sila, jaka nezavisna država između 15. i 17. veka, a sada je u velikom ekonomskom usponu, pre svega zbog novootvorenih rudnika zlata i nikla.
Na ostrvu se nalazi pet tvrđava, sultanska palata stara dva veka, prastare džamije, svedoci važnih trgovačkih puteva kojima je plovio i slavni Magelan, sklopljeni u neverovatan mozaik koji je istkala priroda – vulkan koji se uzdiže nad celim postojanjem ovog predela i preti da uništi sve što su ljudske ruke vekovima stvarale. Zato je glavni zadatak vladarske porodice da to spreči, a to čini tako što jednom godišnje pešice odlaze do vulkanskog grotla da njegov duh uz molitve i poseban ritual, umire.
Porodica princa Firmana Mudafira Šaha odavno nema političku moć, ali ima autoritet i priznata počasna prava.
– Država nam se često obraća da pomognemo u rešavanju lokalnih problema, naročito kada državne institucije to ne mogu – izjavio je princ u svom izlaganju u Adligatu.
Кao jedna od najstarijih vladarskih porodica u čitavom regionu, naslednici loze sa Ternatea uživaju veliko poverenje i poštovanje, kako u svom narodu, tako i u celoj Indoneziji, ali i šire.
– Кako sam došao u Beograd dočekalo me je toplo vreme, ali i tople duše ljudi. Sve to me podseća na moju zemlju i ovde se osećam kao kod kuće – rekao je princ Firman Mudafir Šah.
Prisutnima je govorio o Magelanovoj ekspediciji na Ternate, o Darvinovim proučavanjima s obzirom na to da je teorija o postanku vrsta dobrim delom bila zasnovana na podacima prikupljenim sa tog ostrva, o sultanskoj kruni iz koje stalno izrasta kosa i koja sama bira naslednika prestola, o ekspedicijama na vulkan, stalnom širenju ostrva i povremenom ‘štucanju’ vulkana koji naselja zatrpava pepelom svakih nekoliko godina.
– Princa sam upoznao kada sam posetio Ternate 2018. godine. Imao sam čast da budem gost u sultanskoj palati staroj 200 godina, a zatim i u prinčevom domu i letnjikovcu na obroncima vulkana. Dogovorili smo da uspostavimo do tad nepostojeći most kulture između Srbije i egzotičnog Ternatea, veze koje upravo sa ovom izložbom i predstavljanjem Ternatea u Adligatu, a time i u Srbiji i regionu, krenuti da se razvijaju – zaključio je Viktor Lazić, predsednik Adligata.
Bonus video: Premijera opere „Deca“ u Narodnom pozorištu u Beogradu