Benhamin Labatut, Manijak, knjiga, korice
Foto: Promo/Printscreen/YouTube

Akademska knjiga objavila je remek-delo Benhamina Labatuta o matematičaru koji je dao veliki doprinos stvaranju atomske bombe i jednom od najvećih umova 20. veka.

Holanđanin po rođenju, Benhamin Labatut detinjstvo provodi u Hagu, Buenos Ajresu i Limi, a svoju karijeru će započeti objavljivanjem zbirke kratkih priča “Antarktik počinje ovde”, za koju će dobiti i nagradu davne 2009. godine, dok će knjiga koju piše gotovo dekadu kasnije – “Kada prestanemo da razumemo svet” (Akademska knjiga, 2023) doživeti veliki međunarodni uspeh. Prevedena na više od dvadeset jezika, njeno englesko izdanje 2021. ulazi u najuži izbor za internacionalnu Bukerovu nagradu i u najuži izbor za Nacionalnu književnu nagradu za prevedenu književnost.

Foto: Promo

“Manijak” Benhamina Labatuta o tvorcu veštačke inteligencije, matematičaru koji je dao veliki doprinos stvaranju atmoske bombe i jednom od najvećih umova 20. veka, sa engleskog je prevela Gorana Raičević.

Čudo od deteta čije sposobnosti kod drugih izazivaju zebnju, Džon fon Nojman promenio je svaku oblast koje se dotakao, kao izumitelj teorije igara i prvog kompjutera koji se može programirati, a vidimo ga i kao pionira AI (veštačke inteligencije), digitalnog života i celularnih automata, kao i jednog od matematičara koji je dao bitan doprinos pravljenju prve atomske bombe. U knjizi u kojoj o njemu govore članovi porodice, prijatelji, kolege ali i njegovi protivnici, Labatut prati evoluciju ovog neuporedivog uma, kao i njegovog dela koje je promenilo naš svet.

“Manijak” postavlja Nojmana u centar triptiha koji počinje sa Polom Erenfestom, austrijskim fizičarem i Ajnštajnovim prijateljem, i njegovim padom u duboku depresiju kada shvati da nauka i tehnologija počinju da dobijaju totalitarnu moć, a završava se stotinu godina kasnije, partijom Goa koju južnokorejski velemajstor Li Sedol igra protiv programa veštačke inteligencije AlfaGo. To je susret koji je metafora za glavno pitanje Fon Nojmanovog najambicioznijeg nedovršenog projekta: stvaranja samoreprodukujuće mašine, inteligencije koja će moći da se razvija nezavisno od čovekove moći da je razume ili kontroliše, jednim od najvećih strahova današnjice.

Delo izuzetne lepote, “Manijak” nas suočava sa najvažnijim pitanjima koje se danas postavljaju pred čovečanstvo.

Bonus video: Veštačka inteligencija koristi naše podatke sa Instagrama i Facebook-a?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar