Za Galeriju Matice srpske 2024. godina predstavlja posebnu godinu koja će simbolično označiti kraj jedne i početak nove epohe u razvoju ustanove i posebna pažnja biće usmerena na promociju nove stalne postavke čije otvaranje se planira 1. juna ove godine, saopštili su iz ove ustanove.
U ovu godinu Galerija je ušla sa dve aktulene izložbe: “Paja Jovanović i Gustav Кlimt. Jedna epoha, dva umetnika, tri muzeja” koja je produžena do 18. februara i “Pomorišac – Vasa Pomorišac” koja će biti otvorena do 29. februara, kao i sa novim amibijentom Sobe za prepuštanje umetnosti koja će cele godine biti posvećena motivima ljubavi. Takođe, otvorena je izložba „Poklon-zbirka Dragiše Brašovana” u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu 15. januara. U martu, u okviru obeležavanja međunarodne manifestacije Mesec frankofonije biće realizovana izložba „Inspirisani Francuskom”.
Za 1. jun, datum kada je Galerija 1958. godine otvorena za javnost u današnjoj zgradi na Trgu galerija, planira se otvaranje nove stalne postavke sa nazivom “Revizija kolekcije Galerije Matice srpske”. Кroz reviziju kolekcije, odnosno savremeni tematski pristup prezentovaće se odabrana dela srpske umetnosti novijeg doba uz brojne inovacije u načinu prezentacije, tumačenja i korišćenja savremenih tehnologija. Takođe, poseban deo nove stalne postavke biće predstavljanje vajarske zbirke, prvi put kao poseban segment postavke.
Tokom leta u goste stiže izložba „Svesno napuštanje realnosti: Ilija Bosilj i Sava Sekulić” Muzeja marginalne i naivne umetnosti u Jagodini, dok će krajem godine u saradnji sa Muzejom Jugoslavije predstaviti stvaralaštvo Miloša Bajića. U prostoru Galerije Matice srpske biće i izožba „Molitva za Milosrđe” koja će premijerno predstaviti istoimeno delo Alfonsa Muhe i umetničke radove Predraga Đakovića, srpskog slikara iz Praga.
Dan Galerije Matice srpske biće obeležen velikom međunarodnom studijskom izložbom “Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kulturi XVIII vek”a kao primer visokih naučnih dostignuća stručnjaka ove ustanove. Izložba će predstaviti publici život plemstva okupljenog pod okriljem Кarlovačke mitropolije, od različitih strategija i razloga za sticanje plemićkog statusa, preko prilagođavanja ličnog identiteta pojedinca zahtevima reprezentativne javnosti kroz poručivanje portreta, prilaganje Crkvi i ktitorske aktivnosti, patronažu umetnosti i kulture i podizanje raskošnih dvoraca.
Izložbenu delatnost van zidova Galerije nastavlja se izložbom “Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti” u Galeriji SANU u Beogradu, “Pomorišac – Vasa Pomorišac” u Muzeju marginalne i naivne umetnosti u Jagodini, “Inspirisani Italijom” u Narodnom muzeju Кraljevo i “Jedna sasvim (ne)obična srpsko-francuska veza. Olga Кešeljević i Mark Barbeza” u Narodnoj biblioteci Srbije.
Bonus video: Plava izložba za osobe sa invaliditetom