Muzeji širom sveta učestvuju u novom izazovu: Koji je najjeziviji eksponat u vašoj kolekciji? Kandidati su toliko grozni da nisu za svačije oči a ono što budete videli više nećete moći da izbrišete iz sećanja: preparirana sirena, punđa sa mrtve žene, ostaci promrzlih prstiju...
Odeljenja za komunikaciju pri svetskim muzejima utrkuju u osmišljavanju što originalnijeg i zabavnijeg izazova na društvenim mrežama, kako bi skrenula pažnju na svoje kolekcije. U jednom od najnovijih izazova, kustosi Jorkširskog muzeja iz Velike Britanije pozvali su kolege iz celog sveta da objave najjezivije eksponate koje poseduju.
Jorkširci su započeli trend uznemirujućom slikom jedne netaknute punđe od prave kose iz III ili IV veka, pronađene u rimskoj grobnici, sa sve ukosnicama i dalje na mestu. Ovaj tvit otvorio je pandorinu kutiju užasnih prizora…
Nacionalni muzeji Škotske odgovorili su na to slikom bizarne sirene. Reč je o „sirenama sa Fidžija” koje su pravljene od leđnog dela ribe a trupa i glave od majmuna.
Regionalni muzej i istorijski centar iz Kolorada podelio je sliku prepariranog šišmiša koji nadgleda kolekciju, od kada je tu postavljen 1962. godine.
Nemački istorijski muzej predstavio je jedan od svojih mnogobrojnih „jezivih dragulja” kako su naveli, masku korišćenu za zaštitu od kuge iz perioda između 1650. i 1750. godine.
Maske su napravljene tako da su u delu koji liči na kljun stavljane razne travke i biljke koje bi doktori udisali.
Muzej Norič Kasl je dao svoj doprinos u vidu jastučića za čiode sa minijatirnim dečjim glavama. „Nema na čemu, Tvitere”, našalili su se iz muzeja.
„Da li je neko za promrzle prste?”, vickasto su upitali iz Narodnog vojnog muzeja u Londonu, postavivši sliku otpalih, smrznutih prstiju majora Majkla Lejna iz 1976. člana prve vojne ekspedicije na Mont Everest. On se, sa kolegom Džonom Stouksom, popeo na vrh, ali ih je pri silasku dočekala snežna oluja i morali su da se sakriju u improvizovanu pećinu u snegu.
Lejn je skinuo rukavicu da bi otvorio bocu sa kiseonikom, jer je Stouks patio od snežnog slepila i otežanog disanja. Znao je da će zbog toga verovatno ostati bez prstiju, što se i dogodilo. Obojica su tokom ove ekspedicije izgubila i sve nožne prste.
Den Hiks, profesor savremene arheologije na Oksfordskom univerzitetu i kustos u Muzeju Pit Rivers objavio je sliku ovčijeg srca probodenog iglama i ekserima i zakačenog na uzicu, sa idejom da se nosi oko vrata, za sreću. To je bila amajlija korišćena početkom 20. veka u Engleskoj „protiv zlih čini”.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare