Nova dokumentarna serija Netfliksa, koja kreće sa emitovanjem danas, osvrće se na opsadu u kojoj je sukob na imanju sekte Davidovog ogranka doveo do stradanja 82 osobe.
Opsada, masakr, tragedija – zovite to kako hoćete, pucnjava je dominirala vestima dva meseca 1993. godine i urezala se u američku istoriju.
Od prvog rafala u napadu 28. februara 1993. na imanje Davidovaca, koje je u realnom vremenu uhvatila lokalna novinska ekipa, do požara 19. aprila koji je 51-dnevni sukob doveo do kraja, nije postojao nijedan trenutak iz „Vejko“ sage koji se nije odigrao pred kamerom. Unutar kompleksa, Dejvid Koreš, samoproglašeni mesija kulta Davidovog ogranka, takođe je pravio svoje video zapise, snimajući sebe čak i dok je ležao teško ranjen, koristeći kameru koju mu je obezbedio FBI.
“Vejko” (Waco) – kako je u javnosti najpoznatija ova katastrofa, zapravo nije bila u Vejku. Dogodila se 20 kilometara istočno od centralnog teksaškog grada, u kompleksu Mount Carmel Centra, kojim je vladao Dejvid Koreš, vođa kulta sa kovrdžama i sklonošču ka vatrenom oružju, piše „Gardijan“. Pod njegovim pokroviteljstvom, ova neuređena struktura bila je dom ogromne rezerve oružja i preko stotinu sledbenika koji su verovali u tvrdnje svog vođe o nadolazećoj apokalipsi. (Postojao je i autobus koji je bio zakopan pod zemljom, spreman da služi kao bunker.)
Radeći po dojavi, na imanju se pojavio FBI sa nalogom da pretrese prostorije u potrazi za mitraljezima. Bila je nedelja, a vladini agenti su mislili da će vernici biti u crkvi. Ali Davidovci, odvojena grupa Adventista sedmog dana, imala je službu u subotu, da bi mogli da budu spremni kucanje na vrata radoznalih vladinih emisara. Ono što je usledilo bila je najveća pucnjava na američkom tlu od građanskog rata, koja je trajala 51 dan i u kojoj je poginulo 86 ljudi. Bila je to diplomatska šetnja po konopcu koja se odigravala na javnoj sceni, a Amerikanci su slušali vesti zbog najnovijih grešaka i naleta. Prsti su bili upereni, optužbe su letele, a javne ličnosti poput Bila Klintona su u različitom stepenu negirale i prihvatale krivicu.
Baš u vreme godišnjice ovog događaja dolazi “Waco: American Apocalypse”, napeta trodelna dokumentarna serija reditelja Tilera Rasela. Bilo je i drugih “Vejko” dokumentaraca i drama, ali ovaj pomaže da novi snimci iz sobe za pregovore i audio snimci iz FBI fajlova osvetle hiper-detaljnu reprodukciju američke noćne more.
Većina gledalaca koji se uključe verovatno će znati kako se priča završava: Koreš je dobio svoju paklenu vatru na zemlji, a kompleks je nestao u plamenu. I tako serija pronalazi druge načine da poveća faktor neizvesnosti. Udvostručuje uznemirenu atmosferu, uz pomoć zvučne podloge koja nervira i koja ne prestaje sa zvucima eksplozija i pucnjave.
„Želeo sam da unesem svežinu u seriju, učinim je živopisnom i pokažem kako se sve odvijalo iz trenutka u trenutak“, kaže Rasel, koji je producirao i režirao brojne kriminalističke filmove po istinitim događajima, a nekada davno bio i kriminalistički reporter. Njegov cilj je bio da stvori „ovo veoma impresivno iskustvo onoga što je bilo u to vreme“.
Rasel je odrastao u Dalasu, sat vremena vožnje od mesta sukoba u Vejkou. Tek je postao brucoš Univerziteta Kornel u Itaki, u Njujorku, kada je priča izbila, i bio je svestan naslova iz novina na onaj bezobrazan način koji je uobičajen za mlade ljude koje više zanimaju fakultetski seminari i devojke nego vesti od kuće.
Kada su mu producenti u Netfliks-u, gde ima ugovor sa produkcijom, prišli sa novim video i audio snimcima, Rasel je odmah bio zaintrigiran i pristao je da se pridruži. Serija je zaživela uz saradnju tri bivša člana crkve, uključujući Keti Šreder, koja je odležala tri godine zatvora zbog svoje uloge u pucnjavi i bila je jedna od Korešovih ljubavnica. Takođe upoznajemo Heder Džons, poslednje dete koje je pobeglo sa imanja. One se ne odriču Koreša i njegovih verovanja. Deluju oprezno, još uvek pod njegovom čarolijom. Heder se priseća cveća i leptira na kompleksu. Keti Šreder opisuje seks sa vođom kao intenzivno proučavanje Biblije. Arhivski snimci se fokusiraju na to kako su agenti koristili njenog malog sina da je namame sa imanja. „Radije bih bila ovde, ali da bih bila sa Brajanom, pretpostavljam da moram da izađem“, kaže ona u telefonskom razgovoru. Kada se ona i Brajan ponovo ujedine, njen uticaj je završen. Ona grli svog mališana, a zatim je odvajaju od deteta i hapse.
„Imale su pomešana osećanja, ali i dalje mnogo ljubavi za Koreša“, kaže Rasel. „Mislim, to je bio među najboljim trenucima u njihovim životima i među najgorim trenucima u njihovim životima. Taj unutrašnji sukob je ono što ih je učinilo fascinantnim za mene.”
U jednom od najpotresnijih trenutaka serije, Heder Džons, koja još uvek živi 10 minuta vožnje od prvobitne lokacije, prikazana je kako sluša FBI snimke razgovora koji je imala sa svojim ocem kada je pobegla sa imanja. Ona se prvo drži pribrana, a onda se rasplače. Bio je to poslednji put da je razgovarala s njim.
Rasel takođe intervjuiše agente FBI, snajperiste i elegantno odevenog branioca koji se na kraju pridružio Korešu kao njegov advokat. „Svi ovi ljudi su dovedeni do ivice apokalipse – uključujući sve ljude iz FBI-a“, kaže on. „Kako vas životna putanja dovodi do toga da stojite iznad litice na kraju sveta? I kakav je to zaista osećaj?“
Privlačnost Koreša ovde nije glavna i centralna, što je osvežavajuća razlika u odnosu na prezasićenost sadržajem o kultovima na striming servisima. Kroki istraživanja karaktera predstavlja 32-godišnjaka sa velikim samopoštovanjem. Prvobitno nazvan Vernon Hauel, Koreš je bio sin mame tinejdžerke i govorio je da je bio žrtva seksualnog zlostavljanja od strane starijih dečaka. U jednom trenutku svog života pridružio se grupi vernika religijske zajednice Davidovog izdanka , koju je predvodila šezdesetogodišnja žena po imenu Lois Reden. Koreš je bio u ranim dvadesetim kada je imao ljubavnu aferu sa njom, a nakon njene smrti upao je u zamku u pucnjavi sa njenim sinom. Uhapšen je, ali je oslobođen zbog nedostatka dokaza, a ubrzo nakon toga Koreš se proglasio za novog vođu kulta.
Koreš je razdvojio bračne parove i spavao je sa ženama. Vodio je celovečernja biblijska izučavanja i na kraju svake noći vodio drugu ženu u svoju sobu. „Bilo je uzbudljivo biti sam sa Bogom“, kaže Heder Šreder o noći u krevetu sa Korešom. „Činio je to da bi mi pružio nežnost.“
Kako se sukob intenzivirao, Heder je u ruci imala granatu. „Da su agenti FBI ušli u zgradu, svi bismo izvršili samoubistvo“, kaže ona. „Ja nisam osoba, ja sam Božije oruđe”. Nejasno je da li ona govori o tome kao svojoj prošlosti ili sadašnjosti.
Bonus video: Atmosfera sa premijere filma „Usekovanje“