Devetnaesto izdanje Festivala kratkog dokumentarnog filma „Interakcija“ zatvoren je sinoć u Užicu dodelom nagrada i premijernim prikazivanjem tri ostvarenja koja su snimljena u okviru studentskog filmskog kampa.
Tokom trajanja festivala, koji se ove godine odvijao u Užicu, u takmičarskom programu prikazano je 15 kratkih dokumentaraca.
Nagrada za najbolji film po odluci stručnog žirija u čijem sastavu su bili Kris Filipone, Doris Bauer i Nadica Denić, dodeljena je ostvarenju „1001 noć” Ree Rajčić, koja je nedavno postala majka pa se za nagradu zahvalila putem video bima. U obrazloženju žiri je istaknuto da je ovo osvežavajući film koji odaje poštovanje melodramama koje obično zauzimaju većinu našeg svakodnevnog iskustva.
“Između neobičnih urlika paunova i preterano dramatične sapunice, postoji maštovit mali svet koji se razvija u čudan, komičan, ali jedinstveno ljudski sukob. To je trenutak prikazan sa savršeno tempiranim prelaskom sa dvostrukog kadra na krupni plan”, navodi se u odluci žirija.
„Aheron” Manuela Munjoza Rivasa osvojio je Posebno priznanje žirija kao „zadivljujući atmosferski film koji sa velikim umećem i bogatim detaljima stvara liminalni prostor i prelazno putovanje.”
Ovom prilikom uručena je Nagrada žirija mladih, koji čine učesnici programa Interakcija Teen Doc Radionice. Priznanje je otišlo u ruke reditelja Aleka Grina i Finbar Votsona za „Šolje za čaj”. Ovaj film osvojio je i Nagradu publike.
“Realnost prikazana kroz animirane slike, emotivna povezanost sa publikom, hrabrost reditelja da otvori važne životne teme, dirljiva priča prikazana kroz dubok i zreo glas, potpuno su nas dirnuli i naterali da se zamislimo o ironiji ljudske egzistencije”, obrazložio je žiri mladih.
Uvođenjem novih programa 2016. godine Studentski filmski kamp „Interakcija“ prerastao je u festival u okviru koje se prikazuju dokumentarni filmovi iz različitih delova sveta. Pažljivo su ih odabrali reditelj Dejana Petrović, umetnički direktor festivala, i programski savetnik Endrua Mohsena, egipatski filmski kritičar i programer brojnih festivala.
– Zainteresovanost učesnika i Užičana za ovu vrstu programa je bila ogromna i zaista smo presrećni zbog toga a svakako i zbog radionica namenjenih tinejdžerima, jer interakcija je zapravo to – interakcija između ciljnih grupa. Ako kažem da je od 180 prijava izabrano 14 najboljih, govori da ovde imamo najkreativnije studente filmskih akademija iz različitih delova sveta do eksperata kojih smo ove godine imali devetnaest. Ta razmena iskustava je izuzetno značajna za mlade studente i za njihove početke – rekao je za Nova.rs Dejan Petrović i dodao da je zadovoljan kako je publika reagovala na selekciju ali je posebno ponosan na ovogodišnji nov sadržaj, radionicu XR –Ko- kreiranje budućnost, što je bila prilika za istraživanje inovativnih projekata i kreiranje budućnosti.
Učesnici 19. Studentskog kampa „Interakcija“ su proteklih dana u Užicu, Čačku i Požegi snimali kratke dokumentarce uz mentorstvo izraelskog reditelja Efima Graboja. Petrović podseća da su i uz pomoć lokalnih koordinatora iz ta tri grada pronašli priče, što nisu bili u obavezi da snimaju ali su istraživali.
– Ono što je za nas bilo interesantno jeste da mi iz Srbije imamo samo producente koji u realnom smislu nemaju uticaj na ekipu. Reditelj je taj koji odlučuje o čemu će praviti film a nama je uvek interesantno to kako oni zapravo ovde vide ljude i situaciju gde su se zatekli i na koji način to predstavljaju. Na primer, ja sam u Požegi mnogo puta prošao pored jedne berbernice koju nisam primećivao, a onda dođe učesnik iz Ukrajine koji nam ispriča fenomenalnu priču o njoj. Tako da je jako bitno da se otvaramo, da se izmestimo iz sebe i razmislimo ko smo zapravo i šta smo, a kamp je jedna od takvih situacija. Što se tema tiče imaju potpunu slobodu, da pronađu temu, osim da ne uključuju i promovišu nekakve negativne ideje . Mislim da je to jedna od bitnih vrednosti „Interakcije“ koju mnogi širom sveta prepoznaju – objašnjava Petrović.
Tokom kampa u Čačku je nastao film „Reka reci“, u Požegi film „Pesma tihih suseda“ i Užicu, gradu koji je bio i ovogodišnji domaćim festival, snimljen je film „Izvor“.
– Sva tri filma su mi podjednako draga, jer nisu TV reportaže koje se na direktan način bave temom, već na filmski način govore o temama koje su univerzalne i bitne u celom svetu – kaže dejan Petović.
U danu zatvaranja festivala kada su uručene nagrade, premiejrno su prikazani i ovi dokumentarni filmovi nastali u okviru studentskog filmskog kampa. Beogradska publika može da ih pogleda večeras u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
Bonus video: Užice postalo prestonica kulture pa izbacilo umetnike iz svojih ateljea na ulicu