Velika akcija darivanja knjiga bibliotekama širom Srbije Foto: Arhiva Muzeja Zepter

Povodom 30 godina Muzeja Zepter, ova ustanova kulture pokreće veliku akciju poklanjanja svojih izdanja bibliotekama širom Srbije.

Akcija podrazumeva darivanje od skoro 3.000 knjiga koje se tiču naših velikih umetnika, a koje su svojevrsna hronika kulturnih zbivanja u Srbiji proteklih četiri-pet decenija.

Objavljene su monografije o pet značajnih domaćih stvaralaca na području likovnih umetnosti i arhitekture, od kojih su četiri umetnika dobitnici nagrade „Stojan Ćelić, umetnik, teoretičar, kritičar i akademik“. Monografije velikog formata, luksuzno opremljene i bogato ilustrovane – na tristotinak strana – obuhvataju celokupan opus istaknutih stvaralaca kojima su posvećene. Od stručne kritike su dobile najviše ocene uz pohvalu da predstavljaju značajan doprinos domaćoj istoriji i teoriji umetnosti.

Velika akcija darivanja knjiga bibliotekama širom Srbije Foto: Arhiva Muzeja Zepter

Prva, objavljena 2016, se ticala slikara Bogoljuba Jovanovića. Dve godine kasnije odštampana je i promovisana monografija posvećena vajaru Miliji Nešiću. Monografija posvećena skulpturi Slavoljuba Caje Radojčića je 2020. ugledala svetlost dana i široj publici predstavila srpskog vajara koji je svoja dela prodavao više u inostranstvu nego u zemlji gde je predavao i bio profesor na Fakultetu likovnih umetnosti.

Monografija posvećena slikarstvu Vjere Damjanović izlazi iz štampe 2022. Godinu dana kasnije objavljena je obimna monografija posvećena stvaralaštvu arhitekte i avijatičara Vojina Simeonovića.

Velika akcija darivanja knjiga bibliotekama širom Srbije Foto: Arhiva Muzeja Zepter

Drugoj ediciji knjiga pripadaju dela likovnih kritičara u kojima su sabrane kritike, prikazi, intervjui sa najznačajnijim domaćim stvaraocima kao i onima iz inostranstva koji su dolazili u Srbiju: iz pera Stojana Ćelića „Iz drugog ugla“, Save Popovića „A… da se malo spotaknem“ , Save Ristovića „Znakovi on air“, Bratislava Ljubišića „Zvezdani časovi umetnosti“, Koste Vasiljkovića „Utopijsko i stvarno“, Sreto Bošnjaka „Ka punoj slobodi stvaralaštva“, Andreja Tišme „Likovni puls epohe“, knjige „Umetnici o umetnicima“…

– Ove knjige su svojevrsna hronika kulture u Srbiji, okruženju i slika kulturnih veza naše zemlje sa svetom i svetskim pokretima u kulturi… Biblioteke u Beogradu su več obogaćene ovim izdanjima sa željom da se znanje i istorija Srbije očuva i širi. Sada nam je posebna čast da proslavimo 30 godina postojanja Muzeja Zepter i poklonimo bibliotekama Srbije mogućnost da svojim sugrađanima daruju znanje – poručuju iz Muzeja Zepter.

Bonus video: 176 godina Biblioteke šabačke

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar