Najveća svetska kolekcija originalnih Benksijevih radova biće izložena u londonskom Sohou. "The Art of Banksy", sa više od 150 dela anonimnog umetnika, biće otvorena 11. aprila u ulici "Charing Cross Road".
Umetnička dela uključuju „Dismaland“, „Devojku sa balonom“, „Bacača cveća“, kao i nedavna dela o ratu u Ukrajini, ali i debi Mona Lize.
Mišel Bursma, kustos izložbe, rekla je da ne postoji bolja lokacija za Benksijevu izložbu od boemskog centra u Londonu, Soho.
– Jedva čekamo da podelimo sa publikom sve što smo planirali!
Organizatori su najavili da će lokacija „Charing Cross Road“ predstaviti nova Benksijeva dela, kao i više audio i vizuelnih elemenata, kafić i muzejsku radnju.
Benksijevu „Mona Lizu“ koja će ekskluzivno biti pred publikom od 11. aprila, prvobitno je direktno od anonimnog umetnika kupio holivudski glumac sa A liste 2003. godine. Delo je 2022. vraćeno Benksiju koji je nastavio da na njemu radi stvorivši potpuno novo umetničko delo, piše „BBC“.
Organizatori su poručili da će Benksijeva kolekcija biti izložena u Londonu godinu dana.
Nedavno je još jedno novo Benksijevo delo oduševilo prolaznike u ovom gradu. Naime, umetnik je prekrio zid četvorospratnice u Finsburi parku prikazavši malu figuru žene koja drži crevo pod pritiskom iza velikog drveta trešnje. Po zidu je isprskana zelena farba, što simbolizuje lišće kojeg nema na golom drvetu. Benksi je potvrdio da je on autor ovog murala objavivši na Instagramu fotografije lokacije pre i pošto je zid iscrtan.
Pre ovog dela, umetnikov poslednji potvrđeni rad bio je u decembru, kada je naslikao vojne bespilotne letelice na znak stop u Pekamu, južnom Londonu. Taj rad je uklonjen za manje od sat vremena nakon što je potvrđeno da je originalan na umetnikovim društvenim medijima, a svedoci su izjavili da je ukraden. Dvojica muškaraca su kasnije uhapšena zbog sumnje da su počinili krađu i oštećenje.
Benksi je bio u svetskim medijima i u martu kada je španska policija saopštila da je raskrinkala mrežu koja se sumnjiči za falsifikovanje i prodaju njegovih dela. Umetnikovi lažni radovi su prodati u Kataloniji, kao i u inostranstvu, a najviše u Sjedinjenim Američkim Državama. Njihova cena dostizala je do 1.500 evra. Prodaja je organizovana u specijalizovanim radnjama, u aukcijskim kućama u Barseloni, kao i preko interneta.
Benksi, koji više od tri decenije uspešno krije svoj identitet, odavno važi za britansku kulturnu ikonu. Niko ne zna ko je u pitanju, niti koje mu je pravo ime. Legenda kaže da se rodio ili 1974. ili 1975. godine u Bristolu i da je umetničko ime odabrao po čuvenom golmanu Gordonu Benksu, jer je i sam kao klinac igrao fudbal. Ono što se zna jeste da je karijeru počeo krajem osamdesetih godina, jer, navodno, nije hteo da postane mesar, kako je njegov otac zahtevao. Od prvog velikog znanog murala u Bristolu 1997. godine oslikao je većinu svetskih gradova, a njegov filmski prvenac „Exit Through the Gift Shop“ bio je nominovan i za Oskara za najbolji dokumentarac 2011. godine. I dalje je sve vezano za Benksija, osim njegovih umetničkih dela koja će sada biti pred publikom u Londonu, misterija.
Bonus video: Mit o Benksiju