Foto: Artis Center

U okviru programa proslave Međunarodnog dana muzeja i najveće nacionalne muzejske manifestacije Muzeji za 10, od 15. do 31. maja u Muzeju Vuka i Dositeja gostuje izložba “Zlatne niti ćirilice”, saopštio je Artis centar.

“Zlatne niti ćirilice” proputovale su u poslednjih nekoliko godina Evropu i region, a ovo je prvi put da će se naći pred beogradskom publikom.

Foto: Artis Center

Izložbu autorski potpisuju Tamara Ognjević i Vera Avlijaš, a deo je istoimenog projekta Beo-etno vizije iz Beograda, koji čini gotovo stotinu originalnih radova u tehnici veza i zlatoveza. Eksponati su nastali u protekloj deceniji prema motivima inicijala i minijatura iz srpskih srednjovekovnih knjiga. Ideja da se posredstvom veza – drevnog, izrazito ženskog umetničkog zanata, spoje slovo i slika, rezultirala je originalnim delom u domenu primenjene umetnosti, a na tragu kulturnog nasleđa.

U Muzeju Vuka i Dositeja izložba stavlja poseban akcenat na najpoznatiju srpsku srednjovekovnu knjigu – Miroslavljevo jevanđelje iz 12. veka, odnosno interpretaciju u tehnici veza i zlatoveza inicijala iz ovog znamenitog kodeksa koji se čuva u Narodnom muzeju Srbije.

Tokom ovog događaja, planiran je niz pratećih programa. Od 15. do 17. maja, od 15-17 časova, biće upriličena „Radionice veza“, zasnovana na ćirilskim slovima u kombinaciji sa ornamentikom karakterističnom za Miroslavljevo jevanđelje, po origiinalnom konceptu Vere Avlijaš, koja će sa Natašom Cvejić i Vesnom Stojanović, nekadašnjim članicama Beo-etno vizije, voditi ovaj deo programa. Učesnici radionice će pored upoznavanja sa tehnikom veza i zlatoveza, biti u prilici da saznaju mnogo više o ovom drevnom umetničkom zanatu, ali i ćirilici kao inspiraciji za vez. Radionica je namenjena svim uzrastima.

Foto: Artis Center

U četvrtak 18. maja u 18 časova Tamara Ognjević će održati predavanje “Molitva vezena zlatom – O vezu u srednjovekovnoj Srbiji”, koja se tematski bavi vezom u srednjovekovnoj Srbiji u kontekstu odgovarajućih evropskih paralela iz iste epohe. Poseban akcenat je na statusu srednjovekovne vezilje, značajnim sačuvanim delima veza iz ove epohe, motivima koji su korišćeni i njihovoj simbolici, ali i analogiji između veza i drugih umetničkih zanata u srednjem veku.

“Likovni svet ćirilice” naziv je radionice bojenja ornamenata koju će držati Vera Avlijaš, zakazana je od 23. do 25. maja u terminu od 15-17 časova. Program sadrži nekoliko desetina predložaka ornamentima ukrašenih inicijala, kao i niz pitalica vezanih za srednjovekovne knjige i njihove ilustracije, a sa ciljem da se kroz igru kulturno nasleđe približi najmlađoj publici. Radionica je namenjena deci uzrasta od 5-12 godina.

Foto: Artis Center

U petak 26. maja u 16.30 časova, dr Ivana Tomić će održati predavanje “Tradicija kroz prizmu modnog dizajna”. Predstavljanje Erasmusovog međunarodnog projekta FASHIORATION, koji se bavi modernom interpretacijom kulturnog nasleđa i tradicije zemalja Balkana u sferi mode, tekstila i veza. Projekat je okupio mlade dizajnere Balkana sa zadatkom implementacije elemenata narodne nošnje u savremene modne kreacije, koje će biti prikazane i analizirane u sklopu ovog pratećeg programa. Sadržaj je namenjen srednjoškolcima i studentima primenjene umetnosti i dizajna, ali je otvoren i za drugu zainteresovanu publiku.

Foto: Artis Center

Izložba se zatvara u sredu, 31. maja u 16. 30 časova, koncertom harfistkinje Emilije Đorđević.

Svi prateći programi su besplatni, a za radionice je neophodno prijavljivanje na mejl [email protected]. Autorsko tumačenje postavke na srpskom i engleskom jeziku za sve vreme trajanja izložbe.

Bonus video: Sveti Vasilije Ostroški

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar