Na Slobodnoj zoni, koja se završava večeras, drugi put za tri godine dobili smo film ovenčan Zlatnom palmom u Kanu čija je suština kritika i podsmevanje bahatosti bogatih i moćnih. I oba puta "Trougao tuge" Rubena Ostlunda i sada "Anora" Šona Bejkera su otvorili Festival angažovanog filma Slobodna zona u Beogradu.
Piše: Dejan Šapić
„Anora“ je priča o istoimenoj mladoj striptizeti (Miki Medison), koja pleše u klubu na Menhetnu pružajući specijalne usluge „igre u krilu“ imućnim klijentima. Kada se posle gomile sredovečnih i dosadnih klijenata pojavi mladi Ivan (Mark Ejdelštejn) dve godine mlađi od nje, u njemu će prepoznati novu životnu šansu.
Ivan je sin jednog od najbogatijih ruskih oligarha željan novih iskustava i uzbuđenja koji u Njujorku nekontrolisano troši novac. Spontan i emotivan pronalazi u Anori utočište i potvrdu da za novac, uz neizbežnu bahatost, može da dobije šta god poželi. Tako za 15.000 dolara Ani postaje njegova ljubavnica i pratilja na nedelju dana. Put ih vodi u Las Vegas gde senzibilni ali i praktični Ivan otkriva kako bi mogao da se reši kontrole strogih roditelja i povratka u Rusiju – ženidbom s Anorom stekao bi uslov za ostanak u Americi. Anora pokušava da upozna svog budućeg supruga koji je opsednut video igrama, žurkama i konzumiranjem raznih droga. Kada roditelji saznaju da im je sin oženio striptizetu (zovu je prostitutkom) kreće urnebesna, povremeno smešna jurnjava i gomila vratolomija do kraja filma.
Likovi Anore i Ivane su dva antiheroja za koje, ipak, navijamo s podjednakim simpatijama do kraja filma. Spontani su, jednostavni nalik naturšcima i odišu neobuzdanom željom za životom. Ređaju se noćne scene mračnih klubova Njujorka prepunih razvrata, kadrovi raskošnih soba ogromne vile u Bruklinu, zapljusnute jutarnjem svetlošću zimske idile natopljene romantičnim scenama dvoje mladih. Bore se da ostanu zajedno uprkos Ivanovim roditeljima koji su uporni da ponište brak i sina vrate u Moskvu.
Šon Bejker prikazuje dva lika iz različitih društvenih miljea – devojku iz predgrađa spremnu da ostvari američki san i mladića koji sebi može da priušti bukvalno sve. Spaja ih novac. I svi obrti u filmu imaju cenu iskazanu u dolarima.
Porodični prijatelji oličeni u jermenskim mafijašima i sveštenikom iz lokalne parohije pokazaće da su bogati i svemoćni ruski oligarsi nedodirljivi čak i u Americi. Mogu da kupe šta god požele, od korumpiranih sudija, advokata, matičara, mogu da divljaju po Menhetnu i prave haos u saobraćaju.
Bejker nastavlja da se bavi običnim malim ljudima s margine. Skrenuo je pažnju na sebe s ostvarenjem „Tangerine“ (2015) o prostituciji transvestita, a ceo film je snimio Ajfonom. Od tada je ostao posvećen temi seksualnih radnika. Najbolji film do sada je „Projekat Florida“ (2017) o majci s dvoje dece, koja je prinuđena da se snalazi u predgrađu u blizini Diznilenda, a nakon prethodnog „Crvena raketa“ (2021) o razočaranom mužu, bivšoj porno zvezi, novi „Anora“ predstavlja korak reditelja da ostvari veći uspeh na blagajnama bioskopa i dođe do šire publike.
Baveći se naličjem moderne Amerike, društvenim raslojavanjem i kontrastima bogatih i siromašnih, nezavisni američki autor je uspeo s romantičnom pričom prepunom komičnih preokreta nalik burleski o bahatosti bogatih i moćnih Rusa da napravi komercijalni film. Ali, linearna priča koja vodi očekivanom kraju s mnogobrojnim scenama akcije, uz odlične uloge Medison i Ejdelštejna, na trenutke je zamorna za gledanje.
Posle dužeg istraživanja problema seksualnih radnika kroz male filmove Bejker je napravio potencijalno veliki bioskopski hit ovenčan Zlatnom palmom u Kanu, mogućim kandidatom za Oskara i treba mu čestitati na tome.
Bonus video: Slobodna zona
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare