Predrag Koraksić nam pomaže da ne potonemo, da se orjentišemo, priberemo i smirimo. Zato da ste mene pitali kako da se nazove ova knjiga rekao bih: "Mir, stabilnost, Koraks", rekao je Ivan Čolović na promociji knjige karikatura "Bez reči" Predraga Koraksića Koraksa koja je održana danas u čast proslave 25 godina lista "Danas".
U knjizi je predstavljeno gotovo 300 najupečatljivijih karikatura, stvaranih više od dve decenije, a mahom objavljivanih u „Danasu“. Ova zbirka pored svoje umetničke vrednosti, predstavlja i spomenik jedne epohe.
Kako sam Koraks kaže, karikatura je presuda: „Onaj ko doživi da bude opisan na karikaturi treba da zna da će po tome ostati zapamćen.“
– Od kada se pojavio Milošević svakoga dana crtam karikaturu i od tada nisam stao i ne nameravam. Ne prođe ni dana bez nove teme i mog komentara u krivom ogledalu. Teme se same nižu i političari ih svakodnevno obezbeđuju. Volim kritiku koja je jasna, kojoj nisu potrebne reči i opisi, već udarac iz prve. Crtež govori više od reči, a otuda i naslov ovoj knjizi – kazao je Koraks.
Istakao je da bez dobrih karikatura ne može se sagledati ni vreme, niti društveno-politička situacija i sve što nam se dešavalo dosad.
– Nekada su one veća istina od same stvarnosti jer targetiraju i žigošu ono što nam se dešava – rekao je karikaturista.
Njegov kolega Dušan Petričić istakao je da je svoj prvi zamah u karikaturi imao uz Koraksovu podršku.
– Možda je mladima teško da poveruju, ali u tom sistemu smo imali više slobode nego sad. Znalo se da se Tito ne crta, on je bio nedodirljiv. Ali, Koraks je tada bio pionir filozofske karikature koja je apsolutno prikazivala sve gluposti tog sistema. Treba istaći da je tada bila visoko kvalifikovana čitalačka publika koja je znala da gleda između redova. Reči nisu bile potrebne, Tito se nije video, ali se apsolutno prepoznavao – objašjava Petričić podsećajući na to da je Koraks prvi na ovim prostorima vratio novinske političke karikature u vreme Miloševića.
O Koraksovom delu govorio je i Ivan Čolović ocenjujući da su njegove karikature politički barometar, rezime aktuelnih političkih zbivanja.
– Njegov rad nazivam i epskom sagom u kojoj junaci poput Šešelja i njegovog sledbenika Vučića u ruci ili uvetu imaju zarđalu kašiku. Zarđalom kašikom je svojevremeno Šešelj pretio da će klati Hrvate, ovde ona predstavlja i simbol glavnog toka politike u Srbiji od pada komunizma do danas. Politika zarđale, krezube i zato neumoljive mržnje – rekao je Čolović i dodao:
– Koraks nam pomaže da ne potonemo, da se orjentišemo, priberemo i smirimo. Zato da ste mene pitali kako da se nazove ova knjiga rekao bih: „Mir, stabilnost, Koraks“.
Govoreći o stvaranju karikature danas u vreme tehnologije i društvenih mreža, Koraksić je ispričao da ga nažalost više ne služe dobro ruke, te da ne može da slika četkicom već se služi fotošopom.
– To više nema dušu kao ranije, meni to strašno smeta, ali drugi i ne primećuju razliku. Sada crtanje traje duže, ali ja ću istrajati i neću odustati – rekao je Koraks dobivši aplauz svih prisutnih.
Na promociji je bilo reči i o cenzuri interneta, gde zbog crtanja likova poput Hitlera i Gebelsa postavljaju oznaku za fašizam, iako je u pitanju ironija i kritika.
– Svi znaju da sam od svoje osme godine izvorni antifašista i da sam odmalena imao problema sa fašistima. Zato nemam nameru da dozvolim da me takve kritike obeshrabre u kritici istog – izričit je Koraksić.
Za kraj je Petričić istakao da je njegov kolega svetionik dobre karikature.
– Dobar karikaturista poseduje porodično vaspitanje, lično poštenje i hrabrost. Koraks sve to ima i ono što je najvažnije – taj svoj stav koji ima danas, imao je i na početku i hrabro i pošteno ga se uvek i držao – zaključio je Petričić.
Bonus video: Izložba Dušana Petričića