Srđan Karanović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Autobiografska knjiga našeg proslavljenog reditelja Srđana Karanovića “Sam o sebi”, u izdanju Geopoetike, predstavljena je danas u Dvorani kulturnog centra.

Srđan Karanović (Beograd, 1945) , reditelj kultnih filmova – “Petrijin venac”, “Nešto između”, “Virdžina” i TV serije “Grlom u jagode”, u ovoj knjizi opisuje svoje detinjstvo, mladost, školovanje u Beogradu, a potom i studiranje režije u Pragu. Knjiga se završava 1970, kada je dobio diplomu i postao reditelj.

Srđan Karanović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Srđan Karanović je rekao da je knjiga trebalo da bude prvi deo monografije koju radi zajedno sa rediteljem Stefanom Arsenijevićem, međutim, na kraju se pretvorila u zasebno delo.

– U samoći svog 12. sprata, za vreme kovida, prilično ružnjikavog života oko mene, sam seo i počeo da se družim sa kompjuterom i da ispisujem sećanja na svoje poreklo i na odrastanje. Uronio sam u taj bunar sećanja koji se ispostavio prilično dublji nego što sam pretpostavio. Nisam hteo da izostavim bitne stvari, jer se nikad ne zna gde se nalazi koren moje opsednutosti filmom. Vrlo mi je slatko bilo da se sećam svoje mladosti, kao i svim matorim ljudima, valjda mladost deluje kao najlepši deo života, tako da knjiga nije lišena ni nostalgije, ni sentimentalnosti. Ja sam se trudio da toga ne bude previše, jer bi bilo neukusno.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Karanović je dodao da je tokom pisanja knjige, svom prijatelju i reditelju Stefanu Arsenijeviću, rekao da „nema ništa od prvog dela monografije“.

– “Ja ovo pišem kao posebnu knjigu, pa šta bude”, poručio sam mu. On se smejao, nije imao izbora, morao je da pristane. Tako da sam paralelno radio na ovoj knjizi, i na Stefanovoj monografiji o meni koja će izaći za otprilike mesec dana.

Osnivač i glavni urednik “Geopoetike” Vladislav Bajac, izjavio je da mu je najprijatnije iznenađenje u ovoj knjizi bila autentična skromnost autora.

– Njegova sumnja u ono što je uradio nije više samo kreativna sumnja, koja je podrazumevajuća kod filmskog reditelja. Ta skromnost proizlazi iz jedne lepe osobine koju naizgled lako ne povezujete, a to je gospodstvo. Taj rodoslov o kojem Srđan piše, je zapravo istorija jedne građanske porodice koja pokazuje ne samo kako je nekad bilo, nego i kako bi moglo da bude. Teško u ovom vremenu možemo da očekujemo ovakve porodične priče. Naša podeljena pažnja je izvor naših loših osećaja, jer je ovo vreme u kojem nema pažnje ni za koga i ni za šta – zaključio je Bajac.

Jasna Novakov Sibinović, direktorka i izvršna urednica Geopoetike, rekla je da je imala zadovoljstvo da radi sa Srđanom Karanovićem na ovoj knjizi od početka.

– To je jedna vrlo lična, vrlo intimna i iskrena knjiga, u kojoj urednici nemaju puno intervencija jer na tom tekstu se ne radi puno. On je napisan tako da nije bilo potrebe za tim, budući da je Srđan Karanović i scenarista – kazala je Sibinović.

Knjiga se od danas nalazi u knjižarama, a biće predstavljena i na sajmu knjiga u Puli 1. decembra.

Srđan Karanović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Karanović je Zlatnu arenu za režiju u Puli dobio dva puta – 1978. za film „Miris poljskog cveća“ (laureat i Fipresci nagrade u Kanu) i pet godina kasnije za film „Nešto između““, dok je Velikom zlatnom arenom ovenčan 1980. za „Petrijin venac“.

Promocija knjige “Sam o sebi” biće održana tokom sledećeg meseca u Jugoslovenskoj kinoteci.

Bonus video: Godišnjica smrti Mire Furlan – gosti Rajko Grlić, Sergej Trifunović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar