Toby Keith Foto:Tanjug/Photo by Chris Pizzello/Invision/AP

Jedna od najvećih zvezda kantri muzike Tobi Kit preminuo je juče u 62. godini od raka.

„Tobi je umro sinoć okružen porodicom. Dugo je hrabro vojevao bitku s bolešću“, navodi se u saopštenju porodice objavljenom na muzičarevom sajtu.

Pre godinu i po dana Tobi Kit saopštio je da mu je dijagnostikovan rak.

– Imam rak želuca. Proteklih šest meseci bio sam podvrgnut operaciji, hemoterapiji, zračenju. Za sada sam dobro. Ali, potrebno mi je vreme da dišem, da se opustim i oporavim.

Tokom tridesetak godina karijere, milioni, uglavnom Amerikanaca, uživali su u pevačevim hitovima, kao što su „Who’s Your Daddy“ i „Made in America“ i albumima koji su dostizali multiplatinaste tiraže.

Rodom iz Oklahome, radio je kao mladić na naftnim poljima i kao poluprofesionalni igrač američkog fudbala pre nego što se posvetio muzici.

– Pišem o životu, pevam o životu i ne analiziram previše stvari – govorio je pre dvadesetak godina kad je ogroman uspeh doživeo s pesmom „I’m Just Talking About Tonight“.

Toby Keith Foto:Tanjug/AP Photo/George Walker IV

Radeći na naftnim poljima Oklahome, naučio je mnoge životne lekcije, koje su ga očvrsle, sećao se, ali zahvaljujući tome shvatio je i koliko je novac vredan:

– Novac koji sam tamo zarađivao bio je neverovatan. Završio sam srednju školu 1980. godine, a pre toga decembra 1979. dobio sam taj, prvi posao. Plata je bila 50 hiljada dolara godišnje. Imao sam samo 18 godina – prisećao se za AP, kao i trenutka kada je naftna industrija u toj američkoj državi pukla, a Kit od višegodišnjeg rada nije uštedeo ništa:

– Slomilo me je to. I tad sam naučio da s novcem moram da budem pažljiviji.

I onda se okrenuo sportu. Nekoliko sezona bio je odbrambeni igrač u klubu Oklahoma siti drilers, koji su se tad nadmetali u Fudbalskoj ligi SAD. Međutim, shvatio je da do novca najlakše može da dođe zahvaljujući muzici. Sa bendom bi redovno svirao po klubovima u Oklahomi i Teksasu.

– Tokom čitavog mog života jedina konstanta bila je muzika. Ali, nisam tad zamišljao da bih mogao da zaradim nekakvo bogatstvo pevajući ii stvarajući muziku. Nisam baš imao dobre kontakte.

No, otisnuo se u Nešvil, gde je vrlo brzo privukao pažnju čelnih ljudi Merkjuri rekordsa, tačnije Harolda Šeda, najpoznatijeg kao producenta hit grupe Alabama. I zahvaljujući Šedu objavio je 1993. godine debi album, nazvavši ga po svom imenu, „Toby Keith“, koji je dostigao platinasti tiraž. A hit s tog albuma, koji ga je proslavio i s kojim je bio na prvom mestu Bilbord kantri liste, „Should’ve Been a Cowboy“ bio je najemitovaniji kantri singl tokom cele devete dekade.

Usledili su albumi „Blue Moon“, „Pull My Chain“ i „Unleashed“. Međutim, često je u stihovima svojih pesama bio „preveliki patriota“. Velike kontroverze izazvao je s numerom „Courtesy of the Red White and Blue (The Angry American)“, koja je objavljena nedugo nakon terorističkih napada 11. septembra. Mnogi su se obrušili na Kita, naročito kolege, poput ženskog kantri benda Diksi čiks, kritikujući ga zbog šovinističkih tekstova. Nije preterano hajao za odijum javnosti, poručivši da ima „daleko važnijih stvari“ na koje treba da se fokusira u životu i karijeri.

Patriotizam je dokazivao i pevajući za mnoge američke predsednike. Pevao je i Bušu, i Baraku Obami, ali i Donaldu Trampu. Za vreme predsedničkog mandata Tramp je Tobiju Kitu dodelio Nacionalnu medalju umetnosti.

– Rak je svojevrsni rolerkoster. Samo sediš i čekaš, moliš se da nestane. Ali, možda nikada ne nestane – rekao je u razgovoru za KWTV prošlog meseca.

Iza sebe je ostavio suprugu Trišu i troje dece.

Bonus video: Muzika od zvukova trabanta

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar