Pandemija u čijoj senci živimo pokazala je očiglednom još jednu pandemiju: pandemiju piraterije i kršenja autorskih prava koja je prisutna ne samo na internetu već i u mnogim obrazovnim i kulturnim institucijama, navodi se u Saopštenju Udruženja profesionalnih izdavača Srbije izdatom povodom Svetskog dana knjige i autorskih prava.
Udruženje profesionalnih izdavača Srbije (UPIS) ukazuje na neophodnost da knjiga bude istaknutiji i značaniji element kulturnog delovanja i upozorava na opasnosti kršenja autorskih i reprografskih prava.
„Pandemija koronavirusa s kojom smo se suočili kao pojedinci različitih zanimanja ali zajedničkih strahova, ponovo nas je podsetila, kao i sve velike krize iz prošlosti i sadašnjosti, da su dobre i pametne knjige iz savremene ili klasične književnosti i humanistike najsigurnija uporišta, najpouzdanije tačke oslonca, najbolja i najprimenjivija rešenja i za pojedinca i za čitavo društvo“, navodi se u saopštenju UPIS-a, koje su potpisali predsednik Zoran Hamović (Clio) i članovi Upravnog odbora Bora Babić (Akademska knjiga), Gojko Božović (Arhipelag), Vladislav Bajac (Geopoetika) i Petar Živadinović (Paideia).
Kako ističu u daljem tekstu, u danima globalnog karantina mnoge mere, preporuke i navike nisu se pokazale kao dobre, pouzdane i korisne, ali su se knjige pokazale kao izlaz koji se ne dovodi u sumnju. One su i dalje neprevaziđeni prostor za susret sa tekstom i najpouzdaniji oslonac u učenju, što nam je pokazala i pojačana elektronska komunikacija izazvana pandemijom.
Udruženje profesionalnih izdavača Srbije smatra da je neophodno da biblioteke u gradovima Srbije budu opremljenije knjigama i prilagođenije čitaocima novih generacija kao i da je neophodno obnavljanje mreže školskih biblioteka kao dragocen način da za stvaranje novih čitalaca.
Iz UPIS-a ističu da će nastaviti sa svojim humanitarnim aktivnostima poklanjanja knjiga i nagrađivanjem pojedinaca i ustanova, ali ukazuju i da sastavni deo kulturne politike i solidarnosti celog društva mora biti osnivanje specijalizovanih biblioteka u bolnicama, domovima za stare, dečjim prihvatilištima, sigurnim ženskim kućama, kao i u svim drugim socijalnim ustanovama u kojima u kontinuitetu boravi veći broj ljudi.
Podsećaju i na to da su autorska i reprografska prava ugrožena kao nikada pre u istoriji knjige te upozoravaju da je, u senci pandemije u kojoj živimo, zavladala i pandemija piraterije i kršenja autorskih prava, i to ne samo na internetu – gde se knjige dele u raznim formatima – već i u mnogim obrazovnim i kulturnim institucijama.
Bez poštovanja autorskih prava neće biti ni novih ideja, ni novih knjiga, ni novih vrednosti, ističe se u saopštenju, uz čestitku upućenoj za 100. rođendan Zavodu za intelektualnu svojinu Srbije.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare