"Upotrebom novih medija, mobilne telefonije i interneta, predstava traje čitav dan – u vašem telefonu i na vašim društvenim mrežama. Nakon što prvi deo predstave izvodimo komunicirajući preko telefona i interneta, drugi deo odvija se uživo, u prostoru izvođenja. Svi delovi predstave su interaktivni, pa imate priliku da glasate, postavljate pitanja i šaljete poruke likovima predstave", navodi u razgovoru za Novu reditelj Vojkan Arsić, govoreći o svojoj novoj interaktivnoj predstavi ĆaoSvima - Pravda za influensere, prvoj ovog tipa u celom svetu.
Arsić navodi da se ideja rodila tokom karantinskih meseci, prošle godine, usred pandemije koronavirusa.
„Godinama me je zanimalo kako pozorište može da odgovori na preveliko prisustvo interneta u našim života. U Njujorku sam 2018. godine krenuo aktivno da razmišljam o tome, a tokom izolacije prošle godine sam shvatio da je sada trenutak da nešto uradim. Dodatno me je izluđivalo to što su sva pozorišta prošle godine krenula da objavljuju svoje predstave na Jutjubu i da tako govore – uh, ala smo moderni, baš smo digitalni. To je bilo važno i oko toga nema dileme, ali ja sam želeo nešto više od toga. Reflektor teatar je tada proizvodio sadržaje i pričao o tome kako pozorište može da egzistira na internetu.“
Ali, glumci sa kojima sam razgovarao tokom prošle godine su rekli da online predstave nikada ne mogu da se porede sa predstavama koje se izvode pred publikom?
„Baš tako. Nikada ne može da se postigne identičan osećaj kao kada je neko u sali. Ali, kako se tome možemo približiti? Kako te emocije možemo da prenesemo na internet? Tako je nasao koncept ove naše predstave.“
Pretpostavljam da ovakav interaktivni performans sa publikom zahteva puno improvizacije?
„I da i ne. Ali, ako je odgovor da, onda mi to volimo. To je nama super. Ja sam se vodio idejom trans medija storitelinga kao metologije rada na ovoj predstavi. Priču koju želimo da ispričamo pričamo putem različitih kanala i prilagođavamo je tom kanalu. Cela ova predstava je zapravo jedna velika slagalica u kojoj ćeš ti kao publika dobiti različite puzle i na kraju ćeš moći da sklopiš celu sliku.“
Je l publika koja učestvuje u predstavi ima mogućnost da menja tok predstave svojim izborima?
„Da. Međutim, finale priče ne može da se promeni.“
Znači, ono što je zapisano u sudbini će se i desiti, mi nemamo mogućnost da promenimo stvari u životu?
„Haha, odlično zvuči. Zapamtiću to. Publika će ostaviti svoje podatke glumcima, a glumci će ih onda zvati telefonom i tako će publika dobijati delove slagalice. Korstićemo Vajber kao najpopularniju mrežu kod Srba, verovao ili ne. Publika će celog dana u grupi moći da prati komunikaciju među glumcima i tu ćemo koristiti sve moguće medije, od videa i slika, do glasovnih poruka i linkova. Digitalni marketing nas je dosta inspirisao. Znaš kada guglaš patike, pa te te pratike onda prate po svim društvenim mrežama? E, to ćemo i mi raditi, samo će vas umesto patika pratiti drugi delovi naše priče. Na kraju publika dolazi u Reflektor teatar na Dorčol platzu i gleda predstavu. Ona će početi filmom uživo.“
Da li će publika, ona koja ne želi ili ne stiže da prati aktivnosti tokom dana, moći da uživa u konvencionalnom delu predstave bez da bude isključena iz važnih delova priče?
„Odlično pitanje, kao da smo se dogovorili. Apsolutno da! Sve što je zamišljeno tokom dana je dodatna vrednost na osnovnu pozorištu predstavu. Predstava u pozorištu je jedna celina, a sve druge stvari koje će se odvijati putem društvenih mreža je dodatno upoznavanje likova i priče. Nije neophodno. Neko ko ne želi ne mora da ostavlja svoje podatke ili da se javlja na telefon, a kada dođe na predstavu, neće se osećati kao da je pao s Marsa.“
Kakva je poruka ove predstave? Sve koje si do sada radio si imao jasnu političku poruku ili društvenu kritiku.
„Mnogi ljudi nam kažu da je ovo nešto potpuno drugačije. Rekao bih da je samo malo manje dnevno političko, ali je jako političko i jako važno. Ovo je predstava koja se bavi suočavanjem sa budučnošću, za razliku od prethodnih u kojima smo se suočavali sa prošlošću. Budućnost nam govori da je popularnost nova moneta i da od nje može da se živi. Posebno ako pričamo o putu kojim se svet razvija, do kraja ovog veka osamdeset posto stvari će obavljati veštačka inteligencija. Šta nam ostaje nego da budemo influsenseri i da zarađujemo od kapitalizma promovišući kapitalizam? Predstava govori i o tome šta je istina. Kako izgleda život na Instagramu, a kako pravi život? Svi smo u velikoj meri svesni da je život na Instagramu lažan, ali teško primenjujemo tu svest u opštem ponašanju. Često umemo da budemo depresivni jer nemamo đivot kao drugi na Instagramu, svesno želeći tuđu laž. Tako da, problemi mentalnog zdravlja su takođe tema ove predstave.“
Pretpremijera predstave biće održana 26. septembra na Dorćol Platzu, Dobračina 59. Beograd. Konvencionalni deo predstave počeće od 20 časova, a svi koji žele da učestvuju i u interaktivnom delu predstave, karte mogu kupiti putem sajta „tickets.rs“ ili na blagajni Reflektor teatra svakog dana pre početka. Premijera predstave će biti 27. septembra, a prva repriza 28. septembra.
BONUS VIDEO: Milena Vesić o predstavi „Široka zemlja“
Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama Instagram, Fejsbuk i Tviter.