Izložba "Inspirisani Francuskom" koja nastaje u znaku prijateljstva i višegodišnje saradnje Galerije Matice srpske i Francuskog instituta - Novi Sad, a koja predstavlja završnicu Meseca frankofonije, biće otvorena 30. marta u 18 sati u prostorijama Francuskog instituta - Novi Sad u Kulturnom distriktu.
Duže od jedne decenije Galerija Matice srpske i Francuski institut u Srbiji – Novi Sad obeležavaju manifestaciju Mesec frankofonije.
Raznovrsnim programima i izložbama ukazano je na višedecenijske neraskidive veze francuske i srpske kulture, koje se iščitavaju kroz umetnička dela. Sagledavajući ih kroz istorijsku prizmu, ovi odnosi postaju aktuelni i danas, čime doprinose daljem jačanju veza dve kulture. Tokom prethodne tri godine kroz saradnju Francuskog instituta i muzejskih stručnjaka Galerije snimljene su kratke video priče “Inspirisani Francuskom” koje govore o društveno-umetničkim prilikama i značaju koji su Pariz i Francuska imali za srpske umetnike i razvoj srpskog slikarstva.
Na tim osnovama nastala je izložba digitalnih printova koja predstavlja deset najznačajnijih umetničkih dela inspirisanih Francuskom iz kolekcije Galerije Matice srpske.
Francuska prestonica umetnosti – Pariz bio je nezaobilazni topos slikarskog sazrevanja srpskih umetnika, san koji su mnogi sanjali, a samo pojedini ostvarili. U njemu su boravili kraće ili duže, školovali se, obilazili izložbe, družili se i stvarali kako u međuratnom tako i u posleratnom periodu.
Prizori francuskih pejzaža, zabave, dokolice, javnih i privatnih prostora ogledalo su njihove pariske svakodnevice. Platna umetnika poput Ljubice Cuce Sokić, Bogdana Šuputa, Save Šumanovića, Milana Konjovića, Peđe Milosavljevića, Koste Hakmana i Milorada Balaća stoje kao trajna svedočanstva načina na koji su ovi „pariski gosti“ doživeli prestonicu umetnosti.
Nakon predstavljanja u Novom Sadu, izložba “Inspirisani Francuskom” biće predstavljena i u Francuskom institutu u Nišu i Beogradu.
Bonus video: Izložba Ervina Vurma u MSUB