Martin Gore i Dave Gahan Foto: Emmanuele Contini / imago stock&people / Profimedia

Teško pogođen smrću klavijaturiste Endija Flečera, Dejv Gan se pitao da li želi da nastavi, sve dok ga nove pesme kolege iz benda Martina Gora nisu oživele. Oni kažu da nikada nije bilo važnije iskoristiti svoj život na najbolji način. Depeche Mode najavljuje za mart novi album "Memento Mori" i ima novi singl "Ghosts Again".

Dejv Gan sa zadovoljstvom priznaje da je postojao trenutak kada je mislio da više nikada neće biti albuma Depeche Mode. U stvari, kaže, bila su dva. Prvi je usledio kao rezultat pandemije,  tokom koje su ljudi zaglavljeni kod kuće, počeli da preispituju svoje prioritete. Pokušao je da nastupi sa svojim drugim bendom Soulsavers, krajem 2020, između prvog i drugog zatvaranja („Divni nastupi, ali cela stvar je bila konstantna anksioznost – da li ste sposobni da letite? Šta se dešava sutra? ”), ali je većinu vremena proveo kod kuće u SAD. Bilo je to najduže vremena što je ikada proveo van puta, piše „Gardijan“.

Martin Gore i Dave Gahan Foto: BRITTA PEDERSEN / AFP / Profimedia

„Ništa nisam snimao, provodi sam vreme sa svojom porodicom, prijateljima, mojom jebenom mačkom“, kaže on. „Pomislio sam: želim da ostanem ovde. Bio sam prilično srećan slušajući ploče, gledajući Nikse kako gube u košarci, uključivao sam gitaru i svirao uz tuđu muziku, nisam baš bio zainteresovan za stvaranje nove muzike.” On se smeje. „Imao sam 18 godina kada je Depeche Mode počeo. Mislio sam: dosta je. Dobro sam izgurao. Dakle, kada je naš menadžer nazvao i rekao „Vreme je“, iskreno sam rekao: „Džonatan, ne znam da li želim više da radim ovo.“

Gan je na kraju bio ubeđen da će da se vrati, napunjen novim pesmama koje je poslao njegov kolega iz benda Martin Gor. Poslednji album Depeche Mode-a, „Spirit“ iz 2017, bio je izrazito politički. Mesec dana pre njegovog objavljivanja, američki neonacista Ričard Spenser pokušao je da ih proglasi „zvaničnim bendom  alternativne desnice“. („On je pička“, rekao je Gan, sa pobedničkim grubim odgovorom.) Nasuprot tome, nove pesme su o seksu , o zavisnosti, o preopterećenosti informacijama i, posebno, o smrti, ovo poslednje je možda neizbežna posledica pisanja tokom globalne pandemije.

U stvari, bilo je toliko pesama o smrti da je Gor predložio da album nazovu „Memento Mori“. Gan se radovao što će raditi na njima u studiju, „učinivši pesme šarenijim, podižući ih, dovodeći ih do tačke na kojoj bi Fleč rekao“ – on imitira grubi Eseks naglasak pokojnog kolege Endija Flečera – „’Ostavimo ovo na miru. Shvatio sam, šta radite, nemojte previše jebeno da komplikujete!’ Užitak u stvaranju albuma.” Gan je angažovao trenera „sportskog terapeuta, koji trenira američke fudbalere, ne zajebava se“,  da ga dovede u formu za još jednu turneju. „Imam 60 godina i neću da se zajebavam“.

Šest nedelja pre snimanja 15. albuma Depeche Modea, Flečer je iznenada preminuo u svom domu u Londonu od disekcije aorte. Reakcija među fanovima bila je neverica. Imao je samo 60 godina, a štaviše, Fleč je bio kičma benda: najmanje pogođen njihovom globalnom slavom, onaj koji je čuvao glavu tokom ranih 90-ih, kada je Gan podlegao zavisnosti od heroina koja ga je umalo ubila, Gor je bio u rukama alkoholizma, a klavijaturista i tekstopisac Alan Vajlder je dao otkaz. To je, kaže Gan, bila reakcija unutar benda. „Šta?“ kaže on odmahujući glavom. „Alan je to govorio: ’Nadživeće nas sve.‘ Fleč je uvek bio postojan.“

Bio je toliko zapanjen, kaže Gan, da ga je Flečerova smrt u potpunosti pogodila tek na sahrani, kada je video Danijela Milera, osnivača Mute Records: čoveka koji je potpisao Depeche Mode kao tinejdžer i zadržao svoju veru u njih kada je njihov glavni tekstopisac Vins Klark, otišao nakon njihovog debi albuma. „Ušao je sa svojom ženom, a Martin i ja smo ustali i nekako se srušili na njega, a on nas je zagrlio i svi smo bili samo… jecao sam. Bili smo samo nas troje. Ne mogu to da objasnim, ali tada sam se potpuno izgubio. Kada nas je upoznao, mene i moj bend, bio sam tinejdžer, tek što sam napunio 19 godina. Razmišljao sam o tome. Prošlo je 40-ak godina. Ceo moj odrasli život.”

Nakon Flečerove smrti, Gan kaže da je „na minut“ još jednom bio ubeđen da je Depeche Mode gotov. „Ali Martin i ja smo razgovarali. Samo sam zvao da vidim kako mu ide, a on je rekao: „Nastavljamo dalje, zar ne?“ Rekao sam, da. Nisam ispao iz fazona.”

Martin Gore i Dave Gahan Foto: Emmanuele Contini / imago stock&people / Profimedia

Sa svoje strane, Gor kaže da nikada nije razmišljao o završetku benda. „Pitao sam se na trenutak da li je dobra ideja da nastavimo sa rasporedom koji smo imali“, kaže on, „jer je trebalo da počnemo u studiju šest nedelja nakon što je umro, i pitao sam se da li da to stavimo malo kasnije. Ali odlučili smo da je verovatno najbolje za nas da se fokusiramo na album, na muziku, nešto što znamo, nešto što će nam skrenuti pažnju sa Endijeve smrti.”

Snimanje je proteklo izuzetno glatko: svakako glatkije nego neke od čuvenih neuobičajenih sesija za prethodne albume. „Mislim da je jedina stvar koja je proizašla iz Endijevog umiranja, a koja je verovatno, znate, pozitivna“, kaže Gor, pre nego što mu glas utihne i razmisli. „Nema ništa pozitivno u tome. Ali znate, jedina dobra stvar je to što je mene i Dejva zbližilo. Moramo da donosimo odluke nas dvojica, tako da razgovaramo o stvarima, razgovaramo mnogo više telefonom To je nešto što jednostavno nikada ranije nismo radili.“

Bonus video: YU grupa pred rokenrol spektakl na Tašmajdanu – gosti Žika i Petar Jelić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar