Foto: Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia; Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia; face to face / FTF Film Stills / Profimedia; Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia

Postoji mnogo slučajeva u kojima su kritičari pokazali prezir prema nekom filmu, a publika ga dočeka kao klasik, i obrnuto.

U najboljem slučaju, filmska kritika može da produbi ili obogati iskustvo gledanja, pomogne ljudima da razumeju širi kontekst filma ili čak da istraže ličnu povezanost sa temom, piše “Independent”.

Međutim, za mnoge ljude svrha filmskih kritičara je da deluju kao vrsta savetnika za potrošače – neko kome se možete obratiti kada jednostavno hoćete da znate da li je film vredan gledanja.

Nažalost, kritičari i gledaoci se ne uvek slažu. Predstavljamo vam pet filmova gde se ukus publike i kritičara drastično razilazi.

“Ad Astra” (2019)

Lako je zamisliti verziju filma „Ad Astra“ koja bi privukla masovnu publiku – naučno-fantastični triler s Bredom Pitom u glavnoj ulozi koji traga za svojim ocem, Tomijem Li Džonsom, u vanzemaljskim predelima našeg solarnog sistema. Međutim, „Ad Astra“ Džejmsa Greja bio je nezainteresovan za takav scenario, i publika je ostala hladna, uprkos nekim pohvalama kritičara. Samo pogledajte ocene na Rotten Tomatoes-u: za kritičare 83 odsto pozitivnih ocena,  za publiku 40 odsto.

“Kapetan Marvel” (Captain Marvel, 2019)

Prvi film franšize koji se fokusira na ženskog protagonistu, „Kapetan Marvel“, dobio je pozitivne recenzije kada se prvi put pojavio na ekranima 2018. godine. Međutim, ocene publike nisu bile tako blagonaklone, što je rezultiralo ocenom publike od svega 45 odsto na Rotten Tomatoes. Iako su neki od kritika upućeni filmu bili zlonamerni – „Kapetan Marvel“ je jedan od nekoliko blokbastera s ženskim glavnim likom koji su bili meta takozvanog „review-bombinga“ od strane trolova – film se i dalje široko smatra jednim od najslabijih delova “Marvelovog filmskog univerzuma”.

“Drvo života” („The Tree of Life“, 2011)

Filmovi Terensa Malika se neće dopasti svima. To je posebno tačno kada govorimo o možda njegovom najhvaljenijem i najambicioznijem projektu do sada – velikoj odiseji koja obuhvata stvaranje univerzuma, doba dinosaurusa, pa sve do teskobe predgrađa u Teksasu 60-ih. Kritičari su obožavali „Drvo života“, ali mnogi gledaoci su ga smatrali „pretencioznim“. Shvatite to kako želite.

“Uncut Gems” (2019)

Adam Sandler je privukao gomile hvale za svoju ulogu haotičnog trgovca dijamantima Hauarda Ratnera u jedinstvenom filmu „Uncut Gems“ braće Safdi iz 2019. godine. Dok su ga neki kritičari nazvali modernim remek-delom, reakcije gledalaca na Netfliksu bile su primetno hladnije. (Film je dobio samo 52 odsto pozitivne ocene publike na Rotten Tomatoes-u, u poređenju sa 92 odsto od strane kritičara.) Česti prigovori su bili da je film „previše napet“ i „neprijatan“.

“Pod kožom” (Under the Skin, 2013)

Još jedan film koji su kritičari proglasili pravim remek-delom. „Pod kožom“ je doveo Skarlet Johanson u ulogu žene vanzemallca koja lovi muškarce u Glazgovu. Film je proširio granice samog filmskog jezika – ali publici se svakako nije sviđala njegova umetnička interpretacija premise o vanzemaljcu koji dolazi na Zemlju, kako pokazuje podaci o ocenama na internetu.

Bonus video: Priča o Predragu Preži Milinkoviću: Večiti epizodista srpskog i jugoslovenskog filma

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar