Serija dijaloga o principima i društvenom ugovoru u umetnosti, koja je započeta razgovorom umetnika Branka Miliskovića i Uroša Đurića biće nastavljena 23. decembra kada će s Miliskovićem "debatovati" istoričar umetnosti i profesor Branislav Dimitrijević.
Na inicijativu medijskog i performativnog umetnika Branka Miliskovića, u saradnji s Fondacijom Saša Marčeta, drugi razgovor biće održan u Bioskopu Balkan 23. decembra u 19 časova.
S Miliskovićem će razgovarati istoričar umetnosti i profesor istorije i teorije umetnosti na Visokoj školi za likovnu i primenjenu umetnost u Beogradu Branislav Dimitrijević.
Za Dimitrijevića je umetnost, kako kaže, forma mišljenja, i to posebna forma mišljenja koja je u neposrednoj sprezi sa delanjem.
– Ali je to, pre svega, forma transgresije, prekoračenja. Obećanje prekoračenja je glavno obećanje umetnosti. To je, na primer, onaj pogled u jednom radu Branka Miliskovića gde nas on gleda iz kade. To je taj transgresivni rez. To je ono što je u umetnosti važno. Jer, oberučke sam prihvatio da sudelujem u razgovoru zato što ga je inicirao umetnik čiji rad ima taj kapacitet. Nisam se odazvao zbog teme. Odazvao sam se zbog umetnika i umetnosti.
Razgovor u Balkanu biće započet čitanjem izabranih delova iz prvog zbornika Udruženja likovnih umetnika Srbije, pod nazivom „Rad u umetnosti“. Teme dijaloga obuhvatiće pitanja o političkom, obrazovnom i institucionalnom odnosu prema samostalnim umetnicima i kulturi uopšte, kao i nepostojanju umetničke kritike, posebno u sferi vizuelnih umetnosti. Diskusija će obuhvatiti geopolitiku savremene umetnosti, probleme i izazove s kojima se suočavaju srpski umetnici na evropskoj i internacionalnoj sceni. Takođe, biće ponovo reči i o značaju doslednosti konkursne politike Ministarstva kulture i Sekretarijata za kulturu grada Beograda, kao i podršci privatnih fondacija.
Milisković i Dimitrijević će se osvrnuti na pojam „savremena umetnost“ od devedesetih do danas, kao i na njen društveno-politički angažovan karakter. Biće reči i o „neprekidnom diskontinuitetu“ razvoja savremene umetnosti na prostorima bivše Jugoslavije, kao i o antagonizmu između savremene umetnosti i nacionalne kulture, između neoliberalno tržišno vrednovane „dekorativne“ umetnosti i one ideološki angažovane.
Cilj ovg serijala jeste uspostavljanje javnog razgovora kao platforme za razumevanje pozicije samostalnih umetnika i aktera u kulturi i umetničkom obrazovanju.
Bonus video: Uroš Đurić
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare