Koliko ste spremni da platite za zadivljujuće umetničko delo? Ne može se poreći moć slike koja oduzima dah, može da izazove različite emocije. Ali, po koju cenu? Za neke kolekcionare nebo je granica, u smislu onoga što su spremni da plate u ime dobre umetnosti. Iz godine u godinu, aukcijske kuće i privatne galerije beleže rekordne prodaje dela kako starih majstora, recimo Leonarda da Vinčija i Rembranta, tako i vodećih slikara 20. veka poput Džeksona Poloka i Pabla Pikasa.
Predstavljamo vam 10 najskupljih slika koje su ikada prodate u istoriji umetnosti i priče koje stoje iza njih.
1. “Spasitelj sveta“ (Salvator Mundi) – Leonardo da Vinči (450,3 miliona dolara)
Ovo delo Leonarda da Vinčija naslikano u 16. veku često je stavljano pod sumnju kada je reč o njegovoj autentičnosti. Svet umetnosti i dalje je podeljen oko toga da li je to pravo delo Da Vinčija ili rad nekog od njegovih veštih učenika. Bez obzira na to, na aukciji u “Kristiju” 2017. godine dostigao je zavidnu sumu od 450 miliona dolara. Delo je kupio prestolonaslednik Saudijske Arabije, Njegovo Visočanstvo šeik Mohamed bin Salman Al Saud preko svog ministra kulture. Slika je trebalo da se izloži u Luvru u Abu Dabiju, međutim, to je kasnije otkazano. Kruže glasine da je zadržana na jahti jednog saudijskog princa i rezervisana za prikazivanje u budućem kulturnom centru Saudijske Arabije u Al Uli, prema informacijama “Wall Street Journal-a”.
2. “Razmena“ (Interchange) – Vilem de Kuning (300 miliona dolara)
Naslikana od strane holandsko-američkog apstraktnog slikara Vilema de Kuninga, „Razmena“ je bila jedna od njegovih prvih apstraktnih pejzažnih slika. Ovo umetničko delo predivno oslikava suštinu umetničke vizije De Kuninga, prikazujući njegovo majstorstvo forme i izraza unutar apstraktnog žanra. U septembru 2015. godine, slika je prodata Kenu Grifinu, izvršnom direktoru hedge fonda “Citadel”, za 300 miliona dolara. Trenutno je pozajmljena Čikaškom institutu umetnosti.
3. “Kartaroši” (The Card Players) – Pol Sezan (procenjena između 250 i 300 miliona dolara)
Pol Sezan je naslikao “Kartaroše” tokom perioda kada je bio najviše hvaljen. Kupac ovog dela bila je katarska kraljevska porodica 2011. Postoje još četiri slike pod istim nazivom, ali se nalaze u Metropolitenu, muzeju Musée d’Orsay, Courtauld galeriji i Fondaciji Barnes. Za razliku od Sezanovih ranijih dramatičnih i živopisnih dela, slika prikazuje mirnu scenu dva čoveka zagledana u igru, predstavljajući odstupanje od njegovog prethodnog stila.
4. “Kada ćeš se udati?“ (Nafea Faa Ipoipo) – Pol Gogen (210 miliona dolara)
Prevedenu kao “Kada ćeš se udati?”, ovu zanimljivu sliku je Pol Gogen naslikao nakon njegovog prvog putovanja na Tahiti 1891. godine. Slikao ju je tokom postimpresionističkog perioda. Prikazuje dve žene s Tahitija, gde je Gogen proveo neko vreme. Prvobitni izveštaji su sugerisali da je slika prodata katarskom kupcu od strane švajcarskog biznismena Rudolfa Štajhelina za neverovatnih 300 miliona dolara. Međutim, tužba 2017. godine je kasnije otkrila da je stvarna cena prodaje bila 210 miliona dolara, rasvetljavajući pravu tržišnu vrednost ove značajne Gogenove slike.
5. „Broj 17A“ (Number 17A) – Džekson Polok (200 miliona dolara)
Džekson Polok je jedan od najpoznatijih apstraktnih ekspresionista svih vremena. Njegova slika „Broj 17a“ je kupljena kao deo dogovora sa Fondacijom Dejvid Geffen i Kena Grifina, koji je takođe kupio „Interchange“. Polok je stekao priznanje za svoju revolucionarnu „kapljuću“ tehniku. Sa ovim inovativnim pristupom, on bi prosipao boje po platnu, često postavljenom na pod, omogućavajući mu da prenese emocije kroz dinamične i spontane pokrete. Među njegovim ranim delima koja koriste ovu tehniku, „Broj 17A“ se ističe kao apstraktno remek-delo, prikazujući fascinantan niz boja razbacanih po platnu od vlaknaste ploče. Ovo delo predstavlja suštinu Polokove umetničke vizije i revolucionarnog stila koji ga je lansirao.
6. “The Standard Bearer” – Rembrant (198 miliona dolara)
Ovo delo se smatra vrhuncem slavne karijere Rembranta, „The Standard Bearer“ je impresivan autoportret koji je stvorio holandski umetnik “zlatnog doba” 1636. Ovo remek-delo nekada je krasilo kolekciju engleskog kralja Džordža IV pre nego što je postalo vlasništvo porodice Rotšild 1844. Krajem 2021, holandska vlada je otkrila svoju nameru da kupi sliku od Rotšilda kako bi je uključila u uglednu nacionalnu kolekciju zemlje. Transakcija je uspešno izvršena 2022, pri čemu je Holandija stekla umetničko delo za iznos od 175 miliona evra (oko 198 miliona dolara). Otkako je to izvršeno, očaravajuća slika izložena je u raznim prestižnim muzejima širom zemlje, omogućavajući ljubiteljima umetnosti i posetiocima da uživaju u Rembrantovom sjaju izbliza.
7. “Shot Sage Blue Marilyn” – Endi Vorhol (195 miliona dolara)
U 2022. godini, svet umetnosti je bio zapanjen prodajom kultnog umetničkog dela Endija Vorhola pod nazivom „Shot Sage Blue Marilyn“, koje je na aukciji u “Kristiju” dostiglo malo više od 195 miliona dolara, a kupac je bio američki trgovac umetninama Leri Gagosian. Ova slika zauzima značajno mesto u Vorholovom opusu jer je deo serije od pet slika. Koristeći svoju prepoznatljivu tehniku sito-štampe, Vorhol je stvorio umetničko delo rezanjem fotografije iz filma „Niagara“, na kojoj je prikazana Merilin Monro.
8. “Br. 6 ljubičasta, zelena i crvena” (No 6 Violet Green And Red) – Marko Rotko (186 miliona dolara)
Naslikano 1951. godine, delo Marka Rotka predstavlja njegov prepoznatljiv stil s dva prostrana područja živopisne ljubičaste i crvene, razdvojena trakom umirujuće zelene boje. Ivica svake boje nježno se stapa, stvarajući utisak da se jake nijanse prirodno prelivaju jedna u drugu. 2014. godine ovo izuzetno umetničko delo postavilo je novi rekord za slikara kada je prodato za neverovatnih 186 miliona dolara. Slika, remek-delo čuvenog rusko-američkog apstraktnog ekspresioniste Marka Rotka, našla se u posedu ruskog milijardera Dmitrija Ribolovleva. Akvizicija je izvršena od strane Ivsa Buvjea, koji se kasnije suočio s brojnim međunarodnim tužbama zbog navodnog netačnog predstavljanja i preplaćivanja nekoliko umetničkih dela, uključujući i “Broj 6”.
9. “Dvojni portreti Martena Solmansa i Opjen Kopit” (Portraits Of Maerten Soolmans And Oopjen Coppit) – Rembrant (180 miliona dolara)
Godine 1634, mladi Rembrant je završio izuzetni par venčanih portreta u punoj visini koji prikazuju Martena Solmansa i Opjen Kopit. Za razliku od mnogih drugih portreta parova iz 17. veka, ove dve slike su ostale zajedno od njihovog stvaranja. Godine 1878, portreti su došli u posed porodice Rotšild, a kasnije su prodati putem aukcije u “Kristiju” za dva prestižna muzeja: Luvr i Rijksmuzej.
10. “Žene iz Alžira“ (Les Femmes D’alger) – Pablo Pikaso (179,4 miliona dolara)
Ovu jedinstvenu sliku Pabla Pikasa kupila je katarska kraljevska porodica 2015. godine. Ova verzija je jedno od 15 dela kolekcije u vlasništvu porodice Ganc. Slika prikazuje alžirske konkubine u svom haremu, uz lulu koja se koristi za pušenje hašiša ili opijuma. Ova slika se smatra remek-delom u seriji. “Kristi” naziva ovu sliku fenomenom, s referencama na kubizam, odgovorom na delo umetnika Delakroa, kao i odjekom dela Matisa. Gotovo se smatra novim stilom slikarstva.
Bonus video: Priča o Urošu Prediću – Slikar čija dela čuvaju istoriju srpskog naroda