Vanja Milačić Foto: Nebojša Babić

Veliki broj kulturnih i muzičkih događaja planiran je da se održi u septembru u Čačku, prvoj Nacionalnoj prestonici kulture, u okviru projekta "Čačanska rodna".

Prvi jesenji mesec počinje u znaku velikih muzičkih zvezda. Za večeras u 20 časova koncert na Gradskom trgu održaće čuveni gitarista Vlatko Stefanovski, a dan kasnije na istom mestu u 21 sat nastupa Zdravko Čolić.

Za oba koncerta ulaz je slobodan i već vlada veliko interesovanje kako Čačana, tako i posetilaca Čačka.

Vlatko Stefanovski Foto: Promo

U Čačku se održava „Sonjin septembar“, manifestacija posvećena životu, radu i delu naše slavne glumice, Sonje Savić rođene u ovom gradu. Ovo je treće izdanje manifestacije koja je pokrenuta 2019. godine. U saradnji sa Domom kulture Studentski grad i Festivalom Alternative Film & Video, Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ ispunjava glavne ciljeve manifestacije: širi dostupnost i interesovanje novih autora i teoretičara za rad Sonje Savić, istovremeno afirmišući mlade stvaraoce širom Evrope i sveta koji imaju slični angažovani pristup umetnosti.

Sonja Savić
Sonja Savić

Upravo su dve takve autorka gošće Čačka ovog septembra. Svoje stvaralaštvo će predstaviti Marjam Tafakori, iranska autorka sa prebivalištem u Londonu kroz izložbu “[she stuttered]” (otvaranje 5. septembra od 19.00 u Umetničkoj galeriji ”Nadežda Petrović”) i Gloria Gamer, autorka iz Austrije, kroz izložbu “Alone Out There” (otvaranje 12. septembra od 19.00 u Galeriji ”Risim”) .

Tokom njihovog boravka realizovaće se izložbe koje pružaju susret različitih poetika i autorskih koncepata, kao i specijalni prateći programi, filmske i video projekcije, autorske prezentacije, panel diskusije.

Sedmog septembra poklonike mode očekuje modna revija limitirane kolekcije inspirisane ženama koje su ostavile dubok trag u našem društvu, kompanije PS fashion, pod nazivom „Ti si ona“. Organizovanjem modne revije biće iskazano posebno poštovanje ženama koje su ostavile značajan trag u srpskom društvu, ali i u svetu. Inspiracija za modele koji će biti prikazani na ovoj reviji pronađena je u životu i delima Nadežde Petrović, Isidore Sekulić, Milunke Savić, Jelisavete Načić, Drage Ljočić…

Foto: MSU

Dani patrijarha Pavla održavaju se u organizaciji udruženja „Pavle – život po Jevanđelju“. U okviru manifestacije biće održana promocija časopisa „PAVLE patrijarh srpski“ 11. septembra u 19.00 časova (Gradska Biblioteka „Vladislav Petković Dis“) i 27. septembra svečanost u porti Manastira Blagoveštenje – Ovčar Banja. Tog dana u 8.00 počinje Sveta Liturgija, u 9.30 svečanost u porti manastira koja uključuje koloniju „Krst patrijarha Pavla“, dodelu nagrada i zahvalnica učesnicima Kolonije, izložbu krstova, pojanje hora Muzičke škole „Dr Vojislav Vučković“ iz Čačka.

Osamnaestog septembarskog dana biće postavljena skulptura Olge Jevrić (1922 -2014) pod nazivom „Raspon u tenziji“ u zoni ispred pešačkog mosta u Čačku. Projekat izvođenja skulpture osmišljen je 2009. godine uz odobrenje i iskrenu radost same Olge Jevrić. Autor i inicijator projekta, istoričar umetnosti – Ljubiša Simović, kustos u kraljevačkom muzeju i tadašnja direktorka Umetničke galerije „Nadežda Petrović“, istoričarka umetnosti Milica Petronijević, odabrali su zajedno sa umetnicom skulpturu „Raspon u tenziji“ iz 1996. godine, kojoj je tada u nazivu dodata odrednica – Čačak. Po izričitoj želji umetnice, posao izrade skulpture poveren je vajaru Zoranu Kuzmanoviću, uz umetnički i stručni nadzor vajara Koste Bogdanovića i kustosa Ljubiše Simovića.

Međutim, projekat tada nije dovršen i pored ozbiljnih priprema i započetih poslova, pa je „kob“ neizvođenja skulptura Olge Jevrić nastavila da traje i posle njene smrti. Nepunu deceniju kasnije i u izmenjenim okolnostima kada ni Jevrićeva ni Bogdanović nisu više među nama, nastavilo se sa realizacijom projekta koji je od izuzetnog značaja za srpsku kulturu. U tom smislu, izvođenje skulpture „Raspon u tenziji (Čačak)“ u godini kada je Čačak „Nacionalna prestonica kulture“ i kada se obeležava 150 godina od rođenja Nadežde Petrović, prava je prilika da se na dostojan način odužimo Olgi Jevrić, isto tako velikoj umetnici i akademiku a da srpska umetnost skulpture dobije možda i najznačajnije monumentalno delo u svojoj antologiji.

Dolaze nova muzička imena na ovogodišnjem Festivalu PRiČA koji će se održati u zatvorenom prostoru zbog nestabilnosti vremenskih prilika, u hali KK “Borac” i to u periodu od 21. do 23. septembra 2023. godine. Program počinje u 19:26 h (simbolika ovih brojeva poznata je Čačanima). Festival će otvoriti hor profesorke Mirjane Janevske u kojem će pevati čak 50 gimnazijalaca. Publika će imati priliku da uživa u koncertima 19 bendova, a program koji je najavljen u junu dopunjen je sa tri nova izvodjača: Mile Kekin, SMAK plus i Karakondžule. Između ostalih, nastupaju: Van Gogh, Bjesovi, Bombaj Štampa, Zoe Kida, Aerodrom, Arigo Saki i prijatelji i mnogi drugi. Detalji o festivalu dostupni su na sajtu https://festivalprica.com/

Foto: Promo

17. međunarodni festival animiranog filma ANIMANIMA 2023 održava se od 19. do 23. septembra i donosi obilje sjajnih animiranih filmova u dva takmičarska programa. U glavnom takmičarskom programu za festivalski Gran pri nadmetaće se trideset dva ostvarenja iz osamnaest zemalja, a odluku o najboljem filmu i ostalim nagradama doneće žiri u kome će raditi jedan od najboljih latinoameričkih animatora Huan Pabalo Saramela iz Argentine, naša višestruko nagrađivana autorka Ana Nedeljković i Portugalac Žoao Gonzales, čiji je film „Trgovci ledom“ ove godine bio u najužem krugu za nagradu Američke akademije Oskar. Najmlađa publika gledaće u matine projekcijama zabavne i duhovite filmove, a o nagradama u ovoj konkurenciji odlučivaće žiri u sastavu Aleksandar Gracer (Austrija), Andrijana Ružić (Italija) i Mate Horesnji (Mađarska). Na repertoaru je i dugometražni program, kao i animirani dokumentarci u selekciji AnimanimaDOCS, animirane reklame u programu STASH, i specijalni program „Tvrđava od kartona: 8 priča o slobodi“. Više o programima i učesnicima na: www.animanima.org

Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis” organizuje 28. i 29. septembra konferenciju sa međunarodnim učešćem „Zeleni preokret: cirkularna ekonomija umetnosti i kultureˮ. Glavni partner u organizaciji skupa je Desk Kreativna Evropa Srbije. Predstojeća međunarodna konferencija biće jedna od prvih u Srbiji i regionu koja je posvećena temi očuvanja kulturnog nasleđa i podrške savremenoj umetničkoj praksi u kontekstu održivog razvoja, koji se ovde posmatraju kroz ekonomski razvoj i razvoj zelene agende. Dvodnevni program je osmišljen tako da predstavi strateški okvir, važnost uloge umetnika i profesionalaca u kulturi u rešavanju kritičnih društvenih i ekoloških pitanja, kao i različite umetničke prakse koje promovišu zeleni pristup u kreativnim procesima.

Beogradsko narodno pozorište bilo je njena matična kuća. Njena druga, ne manje važna kuća, bila je Bečka državna opera. U Milanskoj skali su joj vrata uvek bila širom otvorena. Na Univerzitetu umetnosti bila je rektor. Na Fakultetu muzičke umetnosti odškolovala je neke od najvećih operskih pevača u Srbiji. Njeno ime je Radmila Bakočević i u ovoj godini je proslavila svoj 90. rođendan. Zbog svega toga će joj se Čačak makar malo odužiti razgovorom u Kulturnom centru, koji je sa svetskom operskom divom zakazan za 30 septembar.
I u septembru Čačak očekuju brojne radionice za decu (9, 13, 16, 20, 23, 27, 30. septembar) -”Dečija Horska sretanja – Deca Čika Jovi Zmaju s ljubavlju”. Muzičke radionice vodi Anđela Zarić; književno-veronaučne radionice vode Dušica Ćurčić i Irena Čolović.

Pored toga 18. septembra u 19 časova Čačane očekuje popularna monodrama ”Nenapisana pisma”, u Dvorištu Umetničke galerije ”Nadežda Petrović”, u kojoj ulogu čuvene slikarke tumači Vanja Milačić.

Bonus video: Izložba starih automobila u Čenaju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar