Kada se 100 pisaca iz svih zemalja koje su nekada činile Jugoslaviju ujedine u svom vapaju za mir, odazivaju se čak i predsednici, navodi se u apelu na prekid "opasne retorike" uoči glasanja o Rezoluciji o Srebrenici u UN.
Apel je objavljen na sajtu PEN International, međunarodnog udruženja pisaca, a potpisala su ga 93 književnika iz regiona.
„Da, pisci su zabrinuti na Balkanu, gde smo svedoci neviđenih zverstava. Želimo da učinimo sve što je u našoj moći da sprečimo novi rat. Zato vas molimo da poslušate naše upozorenje i ispisujete mirnu budućnost, kakva je moguća samo uz slobodu govora i vladavinu prava“, navela je Tanja Tuma, privremeni međunarodni sekretar PEN International i predsednica PEN Slovenije.
„Glorifikacija ratnih zločinaca, revizionističkih narativa i govora mržnje i negiranja ratnih zločina i genocida od strane političkih lidera u Srbiji i Republici Srpskoj mora se odmah okončati“, poručio je 17. maja PEN International.
Oni podsećaju da Generalna skupština UN-a treba da glasa o nacrtu rezolucije kojom se 11. jul proglašava „Međunarodnim danom razmišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine“.
„PEN International je više puta upozoravao na pretnje koje ovakva retorika podela predstavlja za slobodu izražavanja, mir i stabilnost u regionu Zapadnog Balkana“, navode.
Očekuje se da će 23. maja 2024. članovi Generalne skupštine UN glasati o rezoluciji kojom bi se ustanovio „godišnji dan sećanja na genocid u Srebrenici“, kada su, kako se navodi na njihovom sajtu, „snage bosanskih Srba sistematski pogubile preko 8.000 muškaraca i dečaka bosanskih Muslimana u julu 1995. oko bosanskog grada Srebrenice, a do 30.000 žena, dece i staraca bosanskih Muslimana prisilno je prebačeno iz enklave“.
Rezolucija osuđuje „svako poricanje genocida u Srebrenici“ i „radnje kojima se veličaju oni koji su osuđeni za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid presudama međunarodnih sudova“ i poziva države članice da „očuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme razvijanjem odgovarajućih programa (…) u cilju sprečavanja poricanja i iskrivljavanja, i pojave genocida u budućnosti“, navodi se na sajtu PEN-a.
Glasanje u UN je već dva puta odlagano, uz snažno protivljenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji se, kako se navodi, sastao sa predstavnicima preko 100 zemalja da ih ubedi da odbace rezoluciju, kao i Miloradom Dodikom, predsednikom Republike Srpske, koji je poslednjih nedelja pojačao svoju secesionističku retoriku.
„Oba politička lidera još jednom raspiruju tenzije širom regiona Zapadnog Balkana, a marševi protiv rezolucije UN-a se posebno održavaju u Banja Luci, glavnom gradu Republike Srpske“, smatraju pisci.
PEN International je, kako dalje pišu, ukazao na bezbroj pretnji i izazova sa kojima se suočavaju pisci i novinari iz regiona koji su se usudili da dovedu u pitanje nacionalističke narative, i pokazao kako tekuća stigmatizacija nezavisnih glasova rađa nove osnove za sukob.
Dana 30. aprila 2024, uznemireni rastućim tenzijama, članovi PEN-a iz bivše Jugoslavije uputili su poziv na mir, koji je podržalo skoro 100 pisaca iz regiona, što je izazvalo snažne kritike Aleksandra Vučića.
Celokupan spisak potpisnika možete naći ovde.
Bonus video: Pisac Georgi Gospodinov u Beogradu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare