Izložba "Ispij moju pustinju" Andreasa Brunera biće otvorena 17. januara u 19 časova u Umetničkom prostoru U10.
Postavka „Ispij moju pustinju“, koja će u U10 moći da se vidi do 5. februara, inspirisana je rečima koje je zapisala Olga Tokarčuk u „Begunima“:
„Stojeći tamo na nasipu, zureći u rečnu struju, shvatila sam da će – uprkos svim rizicima – stvar u pokretu uvek biti bolja od stvari koja miruje; da će promena uvek biti plemenitija od postojanosti; da će ono što je statično istrunuti i propasti, pretvoriti se u pepeo, dok će ono što je u pokretu trajati zauvek“.
Andreas Bruner u umetničkoj praksi razmatra teme kao što su spekulativni kulturni razvoj, dinamike i sistemi kreiranja značenja i odnos prema nelinearnim širenju vremena. Na poetski način, njegovi radovi često postavljaju pitanja o tome kako ovi procesi prepričavaju naše postojanje, kako utiču na percepciju doživljenog i nose odgovornost za razgraničenje između kulture i prirode. Rad Andreasa Brunera teži stvaranju gestova koji se osvrću na ove teme, dozvoljavajući određenoj rigidnosti ideologije da „procuri“, razotkrivajući njihovo značenje koje je uvek u pregovorima. Ponovljene radnje, besmislenost i duhoviti apsurd na granici sa melanholijom, neki su od čestih motiva u njegovom radu.
„Skup lutajućih fragmenata obuhvata prirodne i društvene strukture prevedene u sentimente specifičnih kulturnih toposa koji grade jedan svojstven semantički prostor. Poetski ton koji postavlja naslov `Ispij moju pustinju` sugeriše paradoks koji nastavlja da odjekuje kroz materijalnost proizvedenih dela, pri čemu stanja materije postaju intenzivne metafore za simptomatska mesta (boljke, stanja, sindrome) naših sve nestabilnijih realnosti“, zapisala je u katalogu za izložbu Mia Ćuk.
Andreas Bruner je rođen 1988. godine u Cirihu, a živi i radi u Rejkjaviku. Osnovne studije likovne umetnosti završio je na Univerzitetu primenjenih nauka i umetnosti u Lucernu, a diplomirao na master programu likovnih umetnosti na Islandskoj akademiji umetnosti. Radovi su mu izlagani u Muzeju umetnosti u Rejkjaviku, Umetničkom muzeju u Lucernu, galeriji Kling og Bang, galeriji Kunsthal Šarlotenburg…
Bonus video: Izložba Benksija