Alen Delon Foto: Comacico / Eichberg Film / Igor / AFP / Profimedia

Iako je retko snimao filmove u inostranstvu, Alen Delon je u Japanu imao gotovo status božanstva, u Kini se 1987. godine okupilo 18.000 ljudi da ga vidi, dok je u Rusiji njegovo ime sinonim za lepotu.

„U Japanu sam neka vrsta božanstva“, govorio je Alen Delon. Teško da je preterivao, piše francuski list “20 minuta” (20 minutes) u tekstu posvećenom čuvenom glumcu koji je danas umro u 89. godini.

List podseća da je sve počelo kada je 1960. godine do Japana stigao film ”Plein soleil” Renea Klemana, u kojem Delon igra “ambicioznog nasilnika koji voli novac, žene i koji je spreman na sve…

„Njegova žeđ je simbolizovala “žeđ” tadašnje mladosti u Japanu“, rekla je 2022. godine agenciji Frans pres filmska kritičarka Sahoko Hata, prenosi N1.

Novinarka Chizuko Orita kaže da bi, svaki put kada bi Delon došao u Japan, izbijali neredi jer su svi hteli da ga vide.

„Stotine mladih pokušavali su da pređu barikade. Trčali smo iza tri kadilaka koji su prolazili ulicama“, objavio je Le Figaro Magazine 1986. godine. „Ludilo na koje Alen Delon nije bio neosetljiv“, piše „20 minutes“ i podseća na tadašnju Delonovu izjavu: „U Japanu sam neka vrsta božanstva. Ljudima čini veliko zadovoljstvo da me dotaknu, da me pomiluju po ruci“…

Ambasador francuskog šika

“Televizijske emisije u kojima je učestvovao i koje su rušile rekorde gledanosti…postepeno su ga transformisale u svojevrsnog ambasadora francuskog šika u Japanu. Tako je postao zaštitno lice D’Urbana, japanskog brenda muških odela, a snimao je i reklame za automobile Mazda”, kaže za „20 minuta“ japanska novinarka Sakurako Uozumi.

I druge zemlje su imale proizvode inspirisane čuvenim glumcem, kao što su cigarete „Alain Delon“ u Kini, podseća „20 minutes“.

Tokom njegove prve posete Pekingu 1987. godine, moglo se čuti kako na stadionu, gde je bilo okupljeno 18.000 ljudi, na kineskom kaže: – „Volim vas, hvala vam“.

“Bio je to početak priče koja ni malo nije bila jednostavna, u zemlji koja je francusku zvezdu otkrila tek sa filmom “Zorro”, snimljenim 1975. godine”, navodi „20 minutes“.

Bio je to jedan od prvih filmova iz Evrope koje je u Kinu uvezla Komunistička partija. “Zorro” je u Kini doživeo toliki uspeh, da je, kada mu je ponuđeno da na Svetskoj izložbi u Šangaju 2010. godine otvori francuski paviljon, Delon rekao da je u Kini „po malo kao kod kuće”.

Ni druge zemlje nisu ništa manje pokazivale oduševljenje Alenom delonom – žena u Rusiji muškarca nazove njegovim imenom samo ako je veoma zgodan, podseća Le Parisien, a prenosi „20 minutes“.

“Najitalijanskiji” od francuskih glumaca

U Italiji, gde je glumac delom ostvario početak karijere pedesetih i šezdesetih godina Alen Delon je danas na naslovnim stranama svih značajnih italijanskih listova..

„Nikada više neće postojati glumac kao što je Delon, jedinstven i besmrtan. Uspeo je ono što nije uspela većina njegovih kolega: da bude smatran najlepšim muškarcem na svetu i istovremeno izvanrednim glumcem,“ izjavio je za Korijere dela Sera direktor Venecijanskog filmskog festivala Alberto Barbera.

BONUS VIDEO: Komemoracija Jagošu Markoviću

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare