Igra slučajnosti ili prst sudbine, tek neke istorijske istine mogu biti otkrivene bez direktne namere da se to dogodi, zbog čega je to otkriće daleko zanimljivije.
Priča o Gasu Jaldenu, mladom Amerikancu koji ima tek 16 godina, a već igrom liči na Nikolu Jokića, podstakla nas je da kontaktiramo srednjoškolca koji bi u budućnosti mogao da postane NBA zvezda.
I to samo s namerom da prokomentariše kako reaguje na činjenicu da ga američki mediji već porede sa najboljim centrom NBA lige.
„Kladim se da ne znaš da je moj pradeda Srbin“, odgovorio je Jalden pošto je dobio informaciju da se u Srbiji zna i piše o njemu i njegovom košarkaškom umeću.
Prvi šok u vezi sa tim je produbila i nova informacija koju smo dobili od dečaka koga u svom košarkaškom programu želi da ima najmanje deset renomiranih koledža.
„Moj pradeda se zvao Robert Susnar. Osnovao je košarkašku ligu srpske federacije“, rekao je za Nova.rs momak koji je u američkoj javnosti dobio nadimak „Bejbi Jokić“.
I priložio dokaz za to.
Pravi raritet, fotografija iz 1949. godine, na kojoj se nalazi košarkaška ekipa pod imenom Milvoki Srbi, a na čijim dresovima stoji natpis – St. Sava, odnosno Sveti Sava, u prevodu na srpski.
„Čovek sa brkovima je moj deda“, prokomentarisao je Gas.
I nastavio:
„Ja sam po njemu dobio ime. Puno ime i prezime mi je Robert Gasto Jalden, ali sam ja skratio to i zovu me samo Gas“.
Zvanični podaci potvrđuju Gasove reči.
„Košarkaški turnir Srpske nacionalne federacije je jedno od najvećih, ako ne i najveće, okupljanje Srba iz Sjedinjenih Američkih Država i Kanade. Svake godine se organizuje trodnevno okupljanje uz zabavu i košarku. Za više od 70 godina postojanja, turnir je obeležje Srpstva na ovim prostorima“, navedeno je na zvaničnoj prezentaciji.
Gasov pradeda je, prema zvaničnim podacima dostupnim na osnovu popisa stanovništva iz 1940. godine, rođen oko 1911. godine u Minesoti, ali je kasnije registrovan u Milvokiju, odnosno američkoj državi Viskonsin.
Pretpostavlja se da je porodica Šušnjar, čije prezime je kasnije prilagođeno američko-engleskom jeziku, te izgubilo specifična slova i glasove, u Ameriku stigla u prvom inicijalnom talasu migracija Srba u Severnu Ameriku, u poslednjim decenijama 19. veka.
S obzirom na to da je Gasov pradeda rođen 1911. godine i da je bio praktično prvi Amerikanac, izvesno je da je njegov otac, a čukundeda našeg sagovornika, bio prvi koji je stigao na američko tlo.
Prema dostupnim podacima, oko 1912. godine u Milvokiju je živelo oko 2.500 Srba, da bi taj broj u naredne četiri godine narastao na 6.000, što može da znači da se u tom periodu porodica Šušnjar, odnosno Susnar, preselila u Visonsin iz Minesote.
Prva crkva, Svetog Save, čiji natpis se nalazio na dresovima košarkaške ekipe Milvoki Srbi, započeta je u prvom godinama druge decenije 20. veka, a završena je 1958. godine.
Na prelazu iz prošlog u ovaj vek, otvorena je i škola za decu pri crkvi, u gradu u kom žive hiljade potomaka, koji su bili i tema naučnog rada, gde je navedeno da postoje četiri grupe – starosedeoci, novopridošli, nedavno došlo i rođeni u SAD.
Gas Jalden pripada poslednjoj grupi, ali njegovo sećanje i obraćanje pažnje na istoriju, tradiciju i srpske korene, potvrđuje tezu izrečenu u studiji Debore Pedžet.
„Kod proučavanja Srba u Milvokiju veoma je bitno razumeti kako su oni heterogeni, ali istovremeno imaju i visok nivo jedinstva nacionalne kulture“, navodi se.
U narednom tekstu moći ćete da pročitate šta Gas kaže o zemlji njegovih predaka, ali i zašto i dalje može da bude tačna krilatica – Srbija do Milvokija.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare