U globalnoj pandemiji došlo je i do tektonske promene u načinu rada. Dobar deo kompanija odlučio se za rad od kuće tzv."remote work". Prema proceni Harvard Business Review, skoro četvrtina zaposlenih je i pre COVID 19 sage radila od kuće, međutim za mnoge od nas, ovo je potpuna novina.
Mnogobrojni izazovi u novonastaloj situaciji nalaze se i u glavama menadžera, članova tima, uprave, klijenata, krajnjih korisnika a evo i najčešćih pitanja:
Jedna od deset osoba na planeti prihvata lako promenu, onih devet je preplašeno i želi da zadrži status quo. A ovaj trenutak je upravo promena na globalnom nivou sa nesagledivim posledicama. Zato je danas važnije nego ikad da naučimo kako da budemo posvećeni i motivisani dok radimo od kuće.
Pre svega, važno je da svaki zadatak koji se distribuira ima svoje „ZAŠTO“ jer je to jedan od osnovnih pokretača posvećenosti. Najbolji pokazatelj toga je da kompanije koje imaju visoko posvećene zaposlene ostvaruju bolje finansijske rezultate tj. 21% su profitabilnije.
Takođe izrazito je bitno da zadaci koji se delegiraju imaju jasnu merljivost. Samo ono što se može izmeriti, time se može i upravljati. Iako radimo na daljinu, važno je ostvarujemo timske male pobede, da dajemo zadatke „od X do Y do kada“ jer tako gradimo kulturu tima, povećavamo odgovornost i gradimo osećaj pripadnosti.
Jedna od stvari na koju nikako ne smemo zaboraviti je alat koji ne košta puno a daje ogromne rezultate. Umesto česte paradigme da slušamo sa namerom da odgovorimo, tokom sastanaka na daljinu u aktuelnom trenutku, esencijalno je da slušamo sa namerom da razumemo. Empatija i razumevanje su od ključne važnosti da bismo shvatili poziciju sagovornika, jer ne zaboravimo da u okviru komunikacije samo 7% zauzima sadržaj poruke a preostali procenti odlaze na neverbalni govor tela, ton, boju našeg glasa, posturu, dikciju. Zašto ne bismo koristili oba uha kad ih već imamo?
Kada saslušamo, usmerimo naš razgovor na krug uticaja tj. neka naš fokus, mentalna energija i vreme budu usmereni na ponašanja, aktivnosti, pojave na koje timski možemo da utičemo. Fokus na sopstvene male dnevne pobede danas jesu jedino gorivo uspeha kojim ćemo prevazići nesigurnosti i strahove.
I za kraj, bez poverenja u sebe, u članove tima nema dobrih remote sastanaka. Sada je vreme da poverenje gradimo tako što ćemo ljudima jasno i transparentno govoriti svoje namere, svoje „ko smo“.
Svojevremeno osporavani Darvin na ovim prostorima lepo nas je učio da ne preživljava najjača vrsta, niti najinteligentnija, već ona koja najbolje odgovara na promene. Krenimo na taj put.