Najava susreta opozicionara Dragana Đilasa i lidera vladajuće stranke Aleksandra Vučića podigla je tenzije na srpskoj političkoj sceni. Iznenađujuće iskazana spremnost lidera SSP da razgovara sa šefom naprednjaka, koji je pozitivno odgovorio na njegov poziv, pokrenula je novu debatu u društvu - da li bi trebalo i pod kojim uslovima razgovarati sa Vučićem.
Na novinarsko pitanje da li je spreman da razgovara sa predsednikom SNS o ponavljanju izbora u Beogradu, Đilas je odgovorio da bi to učinio u svrhu spuštanja tenzija u društvu, međutim, sama mogućnost sastanka izazvala je oprečne reakcije, kako unutar opozicije, tako i u samoj vlasti.
“Spremam sam da razgovaram sa Aleksandrom Vučićem, normalno je da se smanje tenzije. On je predsednik svih građana i u obavljanju ove funkcije treba da vodi računa i o ovakvim stvarima. Naša lista bi tražila da se ti izbori održe do kraja ove godine i da Beograđani pokažu svoju volju”, rekao je on, da bi dan kasnije usledio odgovor Vučića, koji je rekao da će sastanak odigrati ili u nedelju ili u ponedeljak
„Nisam se čuo sa Đilasom godinama. Moja obaveza je da razgovoram sa svima i neću to odlagati. Ko želi da razgovara, dobrodošao je“, rekao je on. Podignute tenzije oko sastanka koji bi morao da ih spusti.
Moguć razgovor dvojice političara, koji su opisali kao sastanak čiji je krajnji cilj spuštanje napetosti i razrešavanje političke krize u Beogradu, sagovornici dnevnog lista “Nova” opisuju kao nešto što bi bila potpuno normalana pojava u demokratskim društvima i da je tenzija izazvana ovom vešću rezultat višegodišnje podeljenosti u državi.
Trebalo bi da je normalno
Prema mišljenju Dragana Popadića, razumljivo je da vođe stranaka razgovaraju posle izbora, ali da su tenzije oko potencijalnog sastanka Vučića i Đilasa nastale zbog toga što da rezultati glasanja još uvek nisu poznati.
“To sve treba gledati kroz kontekst neuobičajene objave rezultata i kroz neobično ponašanje RIK-a. Drugi problem je to što mi imamo 20 stranaka koje se učestvovale na izborima i zato se postavlja pitanje oko čega ova dva politička aktera treba da razgovaraju”, navodi Popadić. Prema njegovim rečima, ljudi stiču utisak da se razgovor dvojice političara, koji su na potpuno suprotnim stranama, dešava iz određenog razloga.
“To nešto može biti da se u kriznim vremenima, koja su verovatno teža nego što se građanima govori, smire tenzije u zemlji. Ako je to razlog, onda bi to trebalo i moglo da se kaže ljudima. Da smo drugačije društvo, sastanak političkih aktera posle izbora ne bi bio ovolika vest i bio bi potpuno normalan” smatra on.
Antonijević se nudi za posrednika
S druge strane, jedan od pokretača međustranačkog dijaloga na Fakultetu političkih nauka iz 2019. godine, Milan Antonijević, za Nova.rs kaže da uvek vredi sedeti za stolom i razgovarati.
“Ne postoji pitanje o kom se ne odlučuje za stolom. Pa, Ukrajina i Rusija će svoje probleme na kraju rešavati na taj način. Vidim da postoji određni otpor zbog tog sastanka i nadam se da za taj razgovor nije potreban posrednik, ali ukoliko jeste – tu sam”, napominje Antonijević. On dodaje da svako ko je podizao tenzije u prethodnim godinama snosi odgovornost i da svaki razgovor koji dugoročno Srbiju vraća u prostor dijaloga značajan.
“To je neophodno za Srbiju. Ako imate zemlju koja ne može da diktira uslove u međunarodnim odnosima, pa ni u i regionu, onda je zaista toj zemlji potrebno unutrašnje jedinstvo oko najvećih nacionalnihi interesa. Biće veliki uspeh ako se tim stolom postigne dogovor u tom pravcu”, podvlači on.
BONUS VIDEO: Hoće li Vučić i Đilas sesti za sto?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare