Na predstavljanju izveštaja "Izbori pod lupom" danas je rečeno da je nasilje nad ženama, učesnicama u izbornom procesu, naročito vidljivo na društvenim mrežama, da je "zabeležen alarmantan broj kršenja slobode izražavanja, okupljanja i udruživanja" drugih učesnika izbornog procesa, dok prijave napada na novinare u 50 odsto slučajeva bivaju odbačene.
„Izveštaj pod lupom“ predstavile su organizacije okupljene oko platforme „Tri slobode“, a on obuhvata, prema rečima učesnika, „sva kršenja ljudskih prava, kako bi se stekla što realnija slika o izbornom procesu“.
Predstavnik „Akademije ženskog liderstva“ Miloš Đajić je u prostoru Miljenko Dereta rekao da ta organizacija prati temu „nasilje nad ženama“, učesnicama u predizbornoj kampanji, budući da nasilje nad političarkama prati od 2019. godine jer postoji svest „da toga ima“.
Đajić je naveo da je posmatrano 15 kandidatkinja koje su najbolje pozicionirane na različitim izbornim listama, i da su po pitanju nasilja nad političarkama „najgore društvene mreže, gde se to eklatatntno vidi“.
Predstavnik Građanskih inicijativa Uroš Jovanović je rekao da je tokom dosadašnje predizborne kampanje zabeležen „alarmantan broj kršenja slobode izražavanja, okupljanja i udruživanja“, i da je do prošle nedelje bilo 79 takvih pojedinačnih slučajeva.
Jovanović je ukazao da je među takvim slučajevima bilo i osuđivanje zbog komentara koji je objavljen u zatvorenoj Fejsbuk grupi, ali i slučajevi napada na aktiviste Stranke slobode i pravde u Boleču – zbog čega je priveden aktivista SSP koji je prijavljen „da je napao aktivistu SNS štanglom“.
Dodao je da je među poslednjim primerima napad u Grdelici na funkcionera Narodne stranke Nenada Krstića iz Leskovca „od strane njemu poznatog muškarca, aktiviste SNS-a“.
Predstavnica Slavko Ćuruvija Fondacije Ivana Stevanović je rekla da je ta fondacija u predizbornom procesu posmatrala napade na novinare, kao i „bezbednosne pritiske, pretnje i napade tokom ove godine“.
„Posmatrali smo celokupan sistem kada je reč o bezbednosti novinara. Tek svaki deseti prijavljeni slučaj pretnje i napada na novinare završava sa pravnosnažnom sudskom presudom. Svi ostali praktično bivaju rešeni odbačajem pred tužilaštvom ili odlukom da nema ni mesta pokretanju postupka“, rekla je Stevanović.
Dodala je da je dva i po puta više pretnji upućenih predsedniku Srbije okončano pravnosnažnom presudom uz mnogo strože kazne, u odnosu na postupke povodom pretnji novinarima, kod kojih je 50 odsto odbačeno.
„To pokazuje dvostruki standard u našem pravosudnom sistemu i zabrinjavajuću tendenciju koja ozbiljno urušava ne samo bezbednost novinara i medija, već i kompletnu ideju pravne države. Ostaje i problem strahovito dugih postupaka u ovim slučajevima, koji traju preko dve godine“, kazala je Stevanović.
BONUS VIDEO Napad na aktiviste SSP u Boleču
Pratite nas i na društvenim mrežama: