Foto:Handout / AFP / Profimedia

Suosnivač „Intela“ Gordon Mur, pionir u industriji poluprovodnika, čiji „Murov zakon“ je predvideo i omogućio stalni porast računarske snage, preminuo je u petak, u 94. godini života.

„Intel“ i fondacija porodice Mur objavili su da je Gordon umro okružen porodicom i prijateljima u svojoj kući na Havajima.

Mur je 1968. bio jedan od tri inženjera koja su osnovala „Intel“, kompaniju čiji se procesori nalaze na 70 odsto računara na svetu.

Vizija računarske revolucije

„Murov zakon“, kako je kasnije nazvana njegova teorija, je od svog nastanka postao temelj za industriju računarskih procesora i velikim delom uticao na računarsku revoluciju.

Dve decenije pre računarske revolucije, Mur je u svom radu napisao da će integrisana kola dovesti „do čuda kao što su kućni računari, automatska kontrola nad automobilima i lična prenosiva komunikaciona oprema“.

Nakon što je Murov zakon objavljen, memorijski čipovi su postali efikasniji i u isto vreme eksponencijalno jeftiniji.

Kompanija „Intel“ je odala počast svom suosnivaču, uz reči da je svet ostao bez još jednog vizionara.

„On iza sebe ostavlja nasleđe koje je promenilo živote svih nas na planeti“, rekao je direktor „Intela“ Pat Gelsinger.

Mur je svoj kasniji život posvetio filantropiji, nakon što je sa svojom suprugom Beti osnovao fondaciju koje se fokusirala na zaštitu prirode i reka poput Amazona u Južnoj Americi, poznatu pod nazivom „Fondacija Gordon i Beti Mur“.

„Oni koji su ga znali zauvek će pamtiti njegovu skromnost, velikodušnost i mudrost“, rekao je predsednk „Mur“ fondacije Harvi Fajnberg.

Mur je 2002. od američkog predsednika Džordža Buša dobio Medalju slobode – najveće moguće odlikovanje jednog civila u SAD.

„Imao sam veliku sreću da postanem deo industrije poluprovodnike u njenom povoju. Imao sam priliku da posmatram razvoj od vremena kada nismo mogli da napravimo ni jedan silicijumski tranzistor, do vremena kada smo ih skoro 2 milijarde stavili na jedan čip. Bilo je to neverovatno putovanje“, rekao je Mur u intervjuu 2005. godine.

***

BONUS VIDEO: Sledi poskupljenje pametnih uređaja – čipova nema, fabrike nemoćne

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar