svetski dan video igara
Foto: Zero Tenacity

Igranje video igara je od hobija za pojedince postala snažna industrija koja sve više dobija na značaju. Po prirodi stvari, gejming je postao svojevrstan sport, a o tome svedoči i podatak da će Međunarodni olimpijski komitet organizovati posebne Olimpijske igre u esportu koje će se održavati na dve godine između Letnjih i Zimskih Olimpijskih igara. Prve su planirane da budu organizovane u Saudijskoj Arabiji već naredne, 2025.godine.

Gejming industrija u Srbiji iako mlada, za svega nekoliko godina uspela je da se razvije i pozicionira kao jedna od najperspektivnijih grana. Da industrija video igara stalno raste pokazuju i podaci poslednjeg istraživanja Asocijacije industrije video igara (SGA), prema kojima se procenjuje da u sektoru video igara u Srbiji radi 4.300 gejming profesionalaca. Video igre pravljene u Srbiji kupljene su ili preuzete više od 100 miliona puta tokom 2023. godine, dok je prihod gejming industrije u našoj zemlji prošle godine iznosio više od 175 miliona evra.

svetski dan video igara
Foto: Zero Tenacity

„Smatram da je izuzetno važno da se govori šire o video igrama, jer je to i dalje nedefinisano polje, a u Srbiji posebno postoji puno predrasuda u vezi sa tim. Živimo u društvu gde se o ovoj temi govori uglavnom u negativnom kontekstu, a nije nužno tako, jer cela gejming industrija i video igre same po sebi imaju mnogo benefita o kojima se slabo govori. U taj svet sam ušao sa svega 12 godina, igrajući sa svojim vršnjacima na lokalnom nivou, bežeći od porodičnih problema“, kaže Dimitrije Malešević, osnivač našeg najuspešnijeg sportskog udruženja za e-sport „Zero Tenacity“.

Vremenom kako sam napredovao, ističe on, menjala su se i moja interesovanja.

„Okrenuo sam se takmičarskom delu. Igrajući video igre otvorila mi se potpuno nova oblast u životu. Deca vole da nađu svoje mesto u društvu, da budu prihvaćena, da se okruže istomišljenicima, a odgovorno igranje video igara sve to pruža. Predstavlja utočište pre svega za kreativnu decu koja ako se pravilno usmere, mogu da izvuku samo dobre stvari od igranja video igara“, priča Malešević.

svetski dan video igara
Foto: Zero Tenacity

U Srbiji su već godinama takmičarski najpopularnije igre League of Legends (LoL) i Counter Strike (CS:GO, CS2). League of Legends je jedina igra koja ima i svoje zvanično takmičenje – Esports Balkan League (EBL), putem kojeg se naši igrači i timovi kvalifikuju za evropsko prvenstvo (EMEA Masters), gde imaju priliku da igraju na trenutno najvišem nivou.

Srpski esport tim „Zero Tenacity“, poznatiji kao Z10, poslednjih godina niže pobede na raznim turnirima i takmičenjima, počev od Evropskog prvenstva (EMEA Masters), Ultralige u Poljskoj i na taj način doprinose promociji ne samo esporta u Srbiji, već i regionalne esport scene u Evropi.

Osnivači poznatih video igara konstantno stavljaju do znanja svojim konzumentima da su im važni i slušaju ih.

„Mi kao korisnici igrajući određene igre, pišući recenzije, popunjavajući ankete, testirajući igre, doprinosimo unapređivanju gejming scene. Velika je razlika na tom polju kada sam počinjao i sada. Danas je stopa nasilja u igrama znatno snižena, uglavnom nema efekata krvi kada je neka igra sa pucanjem u pitanju. Isto tako, primera radi, ukoliko je igra za uzrast do 13 godina, jedino nasilje koje se javlja jeste guranje protivnika. Dosta se radi na igrama i one se konstantno menjaju pa samim tim retko kad dosade“, kaže Malešević.

Takođe, menja se i publika paralelno sa tim.

Foto: Shutterstock

„Formira se velika ‘četa’ mladih koji na taj način žele da doprinesu zajednici koja im pruža zadovoljstvo i osećaj pripadnosti. Žele sve više da učestvuju, da nađu posao među istomišljenicima, da profesionalno igraju igre, da organizuju češća uživo okupljanja i slično. U gejmingu je sada više prisutan i socijalni aspekt, razvoj poslovnih sposobnosti, kreativne ideje, nova zaposlenja, ali poseban benefit je taj što vas u toj industriji neko zaista i čuje“, objašnjava Malešević.

Iz tog razloga je i osnovano udruženje građana za esport, kako bi se prvenstveno u Srbiji gejming podigao na viši nivo, ali i da se pospeši odgovorno igranje video igara, da se deci da šansa da u onome u čemu su dobri budu još bolji i da se roditeljima pruži informacija i savet.

„Svi strahovi potiču od neinformisanosti i neznanja. Mi smo tu, i savetodavno i konkretno za praksu, za sve roditelje i decu koja imaju pitanja i pokušavaju da se pronađu u gejming industriji. Naša vrata su im otvorena“, zaključuje Malešević.

***

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar