Novi zakon Evropske unije o moderiranju sadržaja mogao bi da dovede do privremenog gašenja onlajn platformi, ali samo "u ekstremnim slučajevima" i nakon sudskog postupka, rekao je komesar za unutrašnje tržište EU Tieri Breton.
Breton je rekao da će, prema novom Zakonu o digitalnim uslugama (DSA), velike kompanije, kao što su giganti u oblasti društvenih medija Fejsbuk, Tviter i TikTok, ali i velike onlajn platforme i pretraživači, ukoliko ih koristi najmanje 45 miliona ljudi u EU, morati da se pridržavaju velikog skupa pravila, uključujući „ekspeditivno“ uklanjanje nelegalnih delova sadržaja koji se na njima nalaze.
Ukoliko ne ispune zakonske obaveze koje proizilaze iz DSA, prete im sankcije koje mogu iznositi i do 6 odsto njihovih globalnih prihoda, a u “ekstremnim slučajevima” je predviđeno i privremeno gašenje.
Breton je objasnio da bi privremena suspenzija ili ograničenje pristupa nekom servisu bilo poslednje sredstvo, koje bi bilo primenjeno samo “u najdalekosežnijim situacijama”, a da bi odluku o tome donosile sudije, nakon propisanog postupka.
Alarmi širom EU
Bretonove reči upalile su alarme širom EU, pa je više od 60 nevladinih organizacija, ali i veliki broj političara i različitih stranki, zatražilo od njega da razjasni tu, kako su naveli “zapaljivu izjavu”, ali i da potvrdi da se DSA neće koristiti za gašenje Fejsbuka, Tvitera, TikToka, Snepčeta i drugih društvenih medija u slučaju da dođe do protesta ili čak izbijanja nasilja.
Posebno su zabrinuti jer je Bretonova izjava data u vidu komentara na raniju izjavu predsednika Francuske Emanuela Makrona, da bi “trebalo razmisliti“ o gašenju društvenih mreža na nasilnim protestima.
„Evropa stoji iza slobode izražavanja i neutralnog i otvorenog interneta i čvrsto se protivi odlukama kojima se sadržaj, usluge i aplikacije blokiraju ili degradiraju na proizvoljnoj i neopravdanoj osnovi“, naveo je Breton u pismu upućenom organizacijama.
BONUS VIDEO: