Foto: Shutterstock/Framesira

Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na lažne aplikacije koje su se pojavile u "Play" prodavnici i sadrže opasne viruse, takozvane Trojance.

Stručnjaci za mobilne tehnologije savetuju korisnicima da uvek instaliraju aplikacije na svoje mobilne uređaje isključivo preko zvaničnih onlajn prodavnica. Za korisnike Androida to je Guglov „Play“ store, dok je za korisnike Eplovih uređaja to App Store.

Ali čak ni zvanične prodavnice više nisu potpuno bezbedne od aplikacija koje mogu da zaobiđu sve bezbednosne mehanizme.

Više od Eplovog App Store-a, Guglova „Play“ prodavnica za Android, čini se ranjivijim na opasne aplikacije, prenosi N1 Slovenija.

Pročitajte još

Nedavno je proizvođač antivirusnog softvera Dr.Web upozorio na nekoliko aplikacija koje su se pojavile u Google Play Storu i koje sadrže trojance. Iako je Gugl od tada uklonio zlonamerne aplikacije iz svoje prodavnice, milioni korisnika su već instalirali ove aplikacije na svoje uređaje,

Ako imate neki od njih instaliran na svom uređaju, preporučuje se da ga izbrišete.

Izbrišite ove aplikacije

Među najčešće instaliranim aplikacijama koje sadrže trojance su četiri igre. To su: „Agent Shooter“, „Rainbov Stretch“, „Rubber Punch 3D“ i „Super Skibidi Killer“.

Kada se otvore, ove aplikacije pokreću trojance u pozadini, troše resurse telefona i stalno prikazuju nametljive reklame.

U nekim slučajevima, aplikacija menja svoju ikonu u potpuno transparentnu, ostavljajući ime praznim, što otežava korisnicima da primete da je uopšte na uređaju.

Ponekad se preruše u Google Chrome

Ponekad zlonamerni softver svoju ikonu zamenjuje ikonom pregledača Chrome. Kada korisnik pokuša da otvori Chrome, trojanac se pokreće u pozadini, bez znanja korisnika.

Foto:Shutterstock/PSitthipong

Još jedna opasna aplikacija koja skriva trojanca zove se Android Joker. Ova aplikacija može da izazove neočekivane troškove jer pretplaćuje korisnike na različite usluge dok oponaša mnoge postojeće aplikacije.

Dr.Web je upozorio i na neke druge aplikacije koje mogu predstavljati opasnost za korisnike. To uključuje MoneyMentor, FinancialFusion, GazEndov Economic i Financial Vault. Ove aplikacije pokušavaju da prevare korisnike i preusmere ih na lažne investicione sajtove.

Aplikacije koje takođe sadrže trojance uključuju Eternal Maze, Jungle Jevels, Stellar Secrets, Fire Fruits, Covboi’s Frontier, Enchanted Elikir, Beauti Vallpaper HD i Love Emoji Messenger.

BONUS VIDEO: Ransomver – hakeri vrebaju na internetu, čuvajte svoje računare