Velike kompanije za proizvodnju čipova očekuju prekid lanca snabdevanja zbog rusko-ukrajinskog sukoba, a analitičari tvrde da će ovo imati dugoročni uticaj na proizvodnju mikročipova.
Rusija i Ukrajina su ključni izvori neonskog gasa i paladijuma koji se koriste za proizvodnju poluprovodničkih čipova.
Ukrajina proizvodi više od 90% visokokvalitetnog neona koji je veoma bitan u procesu proizvodnje poluprovodnika. Ovaj gas je nusproizvod ruske proizvodnje čelika koji se prečišćava u Ukrajini. Takođe, Rusija proizvodi 35% paladijuma koji se koristi za proizvodnju senzora i memorija u Sjedinjenim Američkim Državama.
Analitičari tvrde da će ova kriza ostaviti dugotrajne posledice na proizvodnju čipova. Ove tvrdnje su podržane činjenicom da poslednji put kada se dogodio sukob u Ukrajini 2014. godine, cena neona je porasla za 600 odsto.
Američko snabdevanje neonom dolazi skoro u potpunosti iz Ukrajine i Rusije. Tim povodom se oglasilo i Udruženje proizvođača poluprovodnika u SAD i istaklo da još uvek pokušavaju da procene kakve će efekte imati sukob na globalne lance snabdevanja.
Dostupnost neona i paladijuma je već bila ograničena, a sukobi će podstaći i rast cena poluprovodnika, što će na kraju rezultirati skupljim konačnim proizvodima poput telefona, tableta i dr.
Proizvođači čipova se suočavaju sa još izazova, a ova kriza će samo produbiti globalnu nestašicu čipova koju je izazvala pandemija korona virusa. Kompanije su očekivale da će se problemi u snabdevanju polako ublažavati tokom godine. Međutim, novonastali sukob je promenio ta očekivanja i stvorio još veće poremećaje u već napetom globalnom lancu snabdevanja.
Pored čipova, paladijum je izuzetno važan i za automobilsku industriju.
Velike kompanije za proizvodnju čipova rekle su da očekuju prekid lanca snabdevanja, a Bela kuća je još pre krize upozorila dobavljače da diverzifikuju svoje lance snabdevanja u slučaju da Rusija uzvrati sankcije, preneo je Rojters.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: