Sjedinjene Američke Države izdale su hitno upozorenje nakon što su otkrile da su hakeri, iza kojih očigledno stoji neka država, oteli softver koji koriste gotovo sve kompanije sa popisa 500 najmoćnijih i više saveznih agencija kako bi ušli u njihove IT sisteme.
Stotine hiljada organizacija širom sveta koriste platformu Orion SolarWinds. Američko Odeljenje za sajber sigurnost Nacionalne bezbednosne agencije naložio je svim saveznim agencijama da se isključe s platforme koju IT grupe koriste za nadzor i upravljanje svojim mrežama i sistemima.
FireEye, vodeća kompoanija za sabber bezbednost objavila je da je prosle sedmice bila žrtva hakerskog upada i da je već pronašla i druge žrtve, uključujući „vladu, savetnike, tehnološke kompanije, telekom i druge entitete u Severnoj Americi, Evropi, Aziji i Bliskom istoku“.
Kompanija je saopptila da veruje da je hakerska kampanja „možda počela već u proleće 2020. godine i trenutno je u toku“.
Obe kompanije – FireEye i SolarWinds – navode da su se problemi koje su do sada otkrili odnosili na ručne, prilagođene napade, sugerišući da time nije pogođeno svih 275.000 organizacija koje koriste SolarWinds širom sveta.
U SAD-u je Savet za nacionalnu bezbednost naveo da „preduzima sve neophodne korake kako bi identifikovali i rešili sve moguće probleme vezane sa ovom situacijom“, a slično su najavile i britanske vlasti.
Vašington Post preneo je da je napad izvela ruska hakerska grupa, jedna od onih koja je targetirala demokrate uoči izbora 2016. i radila protiv tadašnje kandidatkinje Hilari Klinton.
Grupa- koja je poznata pod nazivom Cozy Bear ili APT29 – nedavno je pokušala da ukrade podatke o istraživanju vakcine protiv koronavirusa u SAD-u, Velikoj Britaniji i Kanadi, rekle su vlasti tih zemalja.
Rusija je demantovala ove tvrdnje, navevši da „Rusija ne sprovodi napade u sajber domenu“.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar