Foto: Shutterstock/Starikov Pavel

Stručnjaci za sajber bezbednost otkrili su opasnu vrstu Android malvera koji može ukrasti vaše podatke i novac.

Ovaj opasan malver otkrila je kompanija Trend Mikro specijalizovana za sajber bezbednost.

„Tim za proveru bezbednosti mobilnih aplikacija otkrio je dve nove porodice malvera koje su uključene u rudarenje kriptovaluta i finansijske prevare koje ciljaju korisnike Androida“, navodi se u izveštaju.

Pročitajte još

Ovaj specifični zlonamerni softver koristi tehnologiju optičkog prepoznavanja znakova (OCR) i ’lažne slojeve’ za diskretno prikupljanje podataka.

’Lažni slojevi’ su tehnika napada u kojoj je deo aplikacije u koji unosite podatke prekriven lažnim poljem za unos teksta za koji korisnici veruju da je stvaran. Korisnici tu mogu da unesu informacije koje hakeri konfiskuju, kao što su lozinke i brojevi kreditnih kartica.

CherryBlos i FakeTrade su još gori

Međutim, novi malver je mnogo lukaviji i omogućava hakerima da ukradu i podatke sa skinšotova, video snimaka i fotografija sačuvanih na telefonima žrtava.

Zatim koriste OCR, funkciju koja omogućava programima da izvlače tekst iz slika i video snimaka.

U slučaju OCR-a, malver se prvo širi preko zlonamernih aplikacija koje se mogu preuzeti iz prodavnice aplikacija.

Foto: Shutterstock

Kada korisnik instalira aplikaciju, skinšotovi se šalju na kontrolni server zlonamernog softvera, gde se OCR tehnologija koristi za prepoznavanje teksta.

Ovaj zlonamerni softver se skriva pod maskom aplikacija za rudarenje kriptovaluta poznate kao SynthNet, prenosi Foks Njuz.

Kako ostati bezbedan

Postoji nekoliko stvari koje možete da uradite da biste se zaštitili od ovakvih zlonamernih aplikacija.

Pre svega, skidajte samo aplikacije iz pouzdanih izvora. Samo zato što se aplikacija nalazi na Plej prodavnici, ne znači da je bezbedna.

Možda vas zanima

Takođe ne bi bilo loše da koristite menadžer lozinki jer na taj način lozinku ne morate da ih unosite ručno, preporučuju sutrčnjaci. Ovo takođe otežava malveru da ukrade vaše lozinke.

Na kraju, pazite šta snimate na ekranu – nikada ne bi trebalo da snimate lozinke, brojeve kreditnih kartica i druge lične podatke.

BONUS VIDEO: Ransomver – hakeri vrebaju na internetu, čuvajte svoje uređaje

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare