Otkako je pandemija novog koronavirusa zahvatila svet, istraživači se trude da pronađu neko sredstvo koje bi obuzdalo ili u potpunosti zaustavilo pandemiju. Zasad se nijedno rešenje nije pokazalo kao 100 odsto učinkovito, ali istraživanje koje su objavili naučnici sa Univerziteta u Tel Avivu uliva nadu.
Oni su, naime, proučavali uticaj UV-LED tehnologije na viruse, pa tako i na novi koronavirus. UV-LED tehnologija temelji se na diodama koje emituju ultraljubičasto svetlo.
Ozračivanje ultraljubičastim zracima česta je metoda za deaktivaciju patogenih mikroorganizama, među kojima su i virusi, jer ta svetlost oštećuje nukleinsku kiselinu, proteine ili unutrašnju produkciju radikala. Ali da bi UV svetlo bilo učinkovito, mora da bude emitovano na određenoj talasnoj dužini.
Za razliku od klasičnih UV svetala, koja mogu biti prilično skupa, UV-LED su male diode koje mogu brzo prilagoditi, jednostavne su za upravljanje i zahtevaju nisku voltažu, što znači i da se mogu napajati baterijom ili solarnim panelom. Zbog toga su se pokazale izuzetno prihvatljivima naučnicima.
Kako su zapisali u svom članku u časopisu Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology, testirali su UV-LED ne bi li pronašli talasnu dužinu koja bi bila učinkovita u onesposobljavanju novog koronavirusa. Nakon niza testova otkrili su kako talasna dužina od 285 nm s jednakom učinkovitošću ubija viruse kao i talasna dužina od 265 nm. U oba slučaja koronavirus je bio deaktiviran u roku od pola minuta u 99,9 odsto slučajeva. To je važno jer UV-LED emituje na talasnoj dužini od 285 nm, a klasične UV lampe na 265 nm. U prevodu, UV-LED jednako je učinkovit, ali je puno jeftiniji i dostupniji.
Iako tokom testiranja nisu koristili uzorke virusa SARS-CoV-2 (uzročnika bolesti kovid 19), već njegov surogat ljudski koronavirus HCoV-OC43, koji mu je veoma sličan, naučnici su uvereni kako bi UV-LED svetla bila učinkovita u uništavanju i novog koronavirusa.
Trenutno ceo svet traži rešenje za dezinfekciju i zaštitu od koronavirusa. Problem je što, kako bi dezinficikovali autobus, voz, sportsku dvoranu ili avion pomoću hemijskih sredstava, trebaju vam ljudi koji će samo time da se bave. A kako bi te hemikalije bile učinkovite, treba vam i određeno vreme da one odrade svoj posao, istakla je vođda izraelskog tima profesorka Hadas Mamane.
Međutim, dezinfekcijski sistem temeljen na LED lampama može biti instaliran u ventilacijski sistem ili klimu i na taj način može da steriliše vazduh , pa da onda čist ispušta u prostoriju, pojasnila je profesorka.
Njihovo istraživanje moglo bi biti prekretnica u borbi protiv novog koronavirusa, za koji je utvrđeno da na pojedinim površinama može opstati i do tri dana. Ugradnja takvih jeftinih UV-LED lampi u javnim prostorima pomogla bi u borbi protiv virusa i olakšala dezinfekciju prostora i ljudi.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare