Foto: Shutterstock/Luca Lorenzelli; Shutterstock/II.studio

Pomračenje na najvećem forumu na svetu.

Hiljade zajednica pokrenule su široko rasprostranjene internet proteste koji su uticali na milione korisnika.

Pobuna

Pobuna je odgovor na odluku Redita da uvede naknade za sve one koji prave aplikacije preko kojih može da se pristupi forumu, što ovu platformu čini nedostupnom za značajan deo korisnika.

U ponedeljak su osnivači najvećih potforuma na Reditu, uključujući r/video, r/gaming i r/bestof , ali i srpski potforum r/serbia su se pridružili  zabranili pristup na 48 sati, u pokušaju da spreče novi pravilnik da stupi na snagu.

Ne propustite

Oni tvrde da je tkz. ’blekaut’ način da zaustave kompaniju u svojim namerama.

Frka oko aplikacije

Redit je pokrenut 2005, ali nije imao svoju aplikaciju sve do 2016. godine.

To znači da su korisnici tokom prve decenije forumu pristupali preko aplikacija koje su razvijali nezavisni programeri. Te aplikacije su ostale popularne i nakon 2016, uglavnom zato što su nudile više opcija u odnosu na zvaničnu aplikaciju.

Foto: Shutterstock/Luca Lorenzelli

Programerima koji prave ove aplikacije je potreban pristup nečemu što zovu ’API’ kako bi informacije sa sajta mogle da se prikazuju u njihovoj aplikaciji. Mehanizam koji se primenjuje kao kada npr. gledate Jutjub video preko neke druge aplikacije.

Specifičnost Redita je i ta što se, za razliku od drugih društvenih medija kao što je Fejsbuk, oslanja na neplaćene moderatore koji proveravaju sadržaj i administriraju objave na svojim forumima. Kao takvi, ovi moderatori mogu da unose izmene na forumima po želji.

Možda vas zanima

Vrtoglave takse

Iako Redit nije izneo tačne brojke, predsednik Apola, najveće nezavisne aplikacije za pristup ovom forumu kaže da je razgovarao sa čelnicima mreže i da je ’duboko razočaran’ novim pravilima i cenovnikom.

-Ovo su loše vesti za sve aplikacije nezavisnih programera jer je novi cenovnik sličan onom na Tviteru. Apolo bi prema ovome morao da plaća Reditu 20 miliona dolara godišnje da bi nastavio da funkcioniše ovako kako funkcioniše trenutno, naveli su u saopštenju.

Foto: Shutterstock/Sharaf Maksumov

Mnogi programeri nisu spremni da izdvoje toliki novac, pa će zbog toga i mnoge od tih aplikacija biti pogašene kada 1. jula ova odluka stupi na snagu.

Čelnici ipak ne odustaju

-Trenutni gnev će proći, rekao je izvršni direktor Redita Stiv Hafman za ’Verdž’.

„Zaposleni rade punom parom kako bi se pozabavili tehničkim problemima i razgovarali sa moderatorima koji vode te forume. Sva ova halabuka nije imala mnogo uticaja na prihode kompanije“, dodao je on.

Analitičari kažu da se odluka uklapa u planove kompanije da do kraja ove godine izađe na berzu, a u cilju povećanja profita, čelnici su odlučili da će naplaćivati pristup svom API.

Pristup ovom API je bio besplatan i bio je ključ za nastajanje aplikacija koje su imale lak pristup forumu. U prvi desetak godina postojanja može se slobodne reći da su ove aplikacije velikim delom i zaslužne za popularizovanje Redita.

(Independent, Verdž)

***

BONUS VIDEO: Društvene mreže na nas utiču kao narkotici: Evo kada je vreme za detoks

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar