Paket, slanje, evropska unija, zastava
Foto: Shutterstock

Iako veliki tehnološki giganti ulažu velike novce u lobiranje u Briselu, institucije Evropske Unije i zemlje članice dogovorile su se oko zakona koji će obuzdati moć i dominaciju giganata iz Silicijumske doline.

Brisel je spremio „Zakon o digitalnim tržištima“ koji je osmišljen tako da obudzda moć velikih tehnoloških kompanija poput Gugla, Amazona, Fejsbuka, Epla, Majkrosofta i drugih.

Pročitajte još

Ovaj zakon cilja na najveće digitalne platforme koje posluju na tržištu EU. U zakonu poznati kao „čuvari vrata“ zbog svoje trajne tržišne pozicije u digitalnim sektorima.

Spisak obaveza uključuje zabrane kombinovanja prikupljenih podataka sa dva različita servisa koja su u vlasništvu iste kompanije (na primer Instagram, Vocap i Fejsbuk); praksu nazvanu „samopreferencija“ gde kompanije u prvi plan ističu sopstvene proizvode i suluge (na primer prikazivanje Guglovih proizvoda u Gugl pretrazi); uvedena su nova pravila o neutralnosti uređaja koja podrazumevaju pravo na brisanje unapred instaliranih aplikacija na nekoj platformi; pravilo o zabrani nekih praksi oglašavanja i drugi.

Kompanije koje se ne budu pridržavale pravila će biti kažnjene, a Evropski parlament je predložio kazne do 20 odsto godišnjih prihoda ili 10 odsto od svetskog prometa kompanije koja se kažnjava.

Još jedan od detalja o kojim su se dogovorile članice jeste i uredba koja će primorati proizvođače pametnih telefona da korisnicima omoguće slobodan izbor podrazumevane aplikacije za imejl i pretraživač.

Prema tvrdnjama iz Evropske unije, glavni cilj ovog dokumenta je regulacija ponašanja velikih tehnoloških firmu u okviru jedinstvenog evropskog tržišta i šire. Komisija ima cilj da garantuje privlačan nivo konkurencije na visoko koncentrisanom tržištu digitalnih usluga EU.

Foto: Shutterstock/ EU

Zakon će biti primenjen na sve kompanije koje imaju kapital od 75 milijardi evra pa naviše.

Do sada su regulatorna tela širom sveta bila izuzetno troma i spora u pokušaju da probiju dominaciju koju su stvorili veliki tehnološki giganti. Ipak, Zakon o digitalnim tržištima bi, kako pišu svetski mediji, mogao to da promeni.

Dosadašnji pokušaji da se naruši dominacija su uglavnom bili neuspešni. Evropska komisija je već ulazila u borbu sa Alfabetom  još 2010. godine. Sve to je dovelo do kazni vrednih 10 milijardi dolara, ali profiti kompanije koja stoji iza Gugla su od tada porasli sedam puta.

***

BONUS VIDEO: Ognjen Pribićević: Najveća greška Evropske unije je politika proširenja

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Instagram

Twitter

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar