Epl, koji je do sada izbegavao velika otpuštanja koja su se dogodila u konkurentskim kompanijama poput Majkrosofta i Gugla, ipak ukida neka radna mesta.
Veruje se da je broj eliminisanih pozicija relativno mali, a svi su u okviru “korporativnih maloprodajnih timova” kompanije, s fokusom na radnike koji su odgovorni za “izgradnju i održavanje” Eplovih maloprodajnih lokacija i drugih fizičkih objekata.
U poruci zaposlenima, kompanija je rekla da je taj potez zapravo bio namenjen poboljšanju održavanja radnji. Osim toga, Epl je rekao pogođenim zaposlenima da se mogu ponovo prijaviti za druga radna mesta u kompaniji. Oni koji ne budu primljeni na nove pozicije dobiće četiri plate kao otpremninu.
Epl je od prošle godine usvojio izmene planova kako bi smanjio troškove, ali do sada je izbegavao otpuštanja, čak i kada su kolege iz drugih tehnoloških giganata ukinuli hiljade radnih mesta – iako je Epl prekinuo nekoliko odnosa sa partnerima.
Iako je neuobičajeno da Epl otpušta zaposlene, brojke se ovde ne mogu porediti s onima drugde u industriji. Poređenja radi, Amazon je do sada otpustio 27.000, Meta 21.000, Majkrosoft 10.000, a Gugl 10.000 radnika.
Inače, Eplov globalni broj zaposlenih porastao je za desetine hiljada u proteklih pet godina. Poslednji veliki niz otpuštanja bio je kada je kompanija otpustila oko 200 ljudi koji su radili na Projektu Titan – njegovom problematičnom projektu autonomnih vozila.
Epl je ipak frustrirao zaposlene na druge načine. Prema mnogim izveštajima, rukovodstvo kompanije agresivno se bori protiv rada na daljinu, što nervira zaposlene. Izvršni direktor Tim Kuk opisao je rad u kancelarijama kao kamen temeljac Eplove radne kulture, ali su se mnogi zaposleni odupirali povratku u prostorije firme dok je pandemijska blokada 2020. i 2021. jenjavala.
Epl od tada prati evidenciju o dolasku zaposlenih i izdaje sve veća upozorenja zaposlenima koji ne dolaze u kancelariju tri dana u nedelji.
***
BONUS VIDEO: Gugl i Epl – kompanije od bilion dolara