Sam Altman Foto: Matt Winkelmeyer / Getty images / Profimedia

Turbulentna drama koja je poslednjih nekoliko dana tresla čitavu IT industriju može se opisati na mnogo načina.

Sočna drama, zatezanje konopca oko jedne od najvećih svetskih startapa kompanija, borba za kontrolu nad tehnologijom budućnosti, sukob između oni koji žele da uspore i onih koji bi da ubrzaju napredak veštačke inteligencije.

Međutim, ono što je najvažnije – desila se borba između dve vizije o budućnosti veštačke inteligencije.

U prvoj verziji, veštačka inteligencija je alat koji može da transformiše svet i stoji u nizu inovacija poput parne mašine, električne energije i računara. Smatra se da ako se na pravi način iskoristi, može da predstavlja novu eru prosperiteta, poslova i načina da se zaradi novac.

Pročitajte još

U drugoj verziji, veštačka inteligencija je nešto poput vanzemaljskog života na Zemlji. Zastupnici ove verzije smatraju da veštačku inteligenciju treba obuzdati i koristiti je sa krajnjim oprezom kako bi se sprečio potencijalni smak sveta.

Kompanija OpenAI, koju nazivaju i „gospodarom veštačke inteligencije“, izazvala je buru u svetskoj javnosti, kada je prošlog petka smenjen suosnivača i glavni izvršni direktor Sem Altman. Vest o njegovoj smeni šokirala je investitore kompanije i partnere, što je pokrenulo potpuni haos unutar kompanije, jer je preko 700 zaposlenih pretilo otkazima ukoliko se Altman ne vrati.

Povratkom Sema Altmana u utorak na čelo kompanije, izgleda da je bitka između ova dve vizije veštačke inteligencije završena.

Open AI je nastao 2015. godine i tada je bio formiran kao neprofitna organizacija. Zbog toga je struktura upravljanja kompanije ostala zamršena, a neprofitnom odboru je data mogućnost da kontroliše poslovanje kompanije, smeni njeno rukovodstvo, pa čak i zatvori kompaniju, ukoliko je to potrebno.

U to vreme, mnogi su smatrali da veštačku inteligenciju, koja ima potencijala da pokrene četvrtu industrijsku revoluciju, treba na svaki mogući način zaštititi od kapitalista.

Ali kapitalisti su pobedili…

Veštačka inteligencija više nije samo misaoni eksperiment, već se primenjuje u stvarnim proizvodima, kao što je ChatGPT, koji koriste milioni ljudi svakoga dana.

Najveće svetske kompanije se utrkuju u pravljenju još moćnijih alata, dok se istovremeno troše milijarde na primenu veštačke inteligencije u radu kompanija, u nadi da će se smanjiti troškovi i povećati produktivnost.

Tri člana neprofitnog odbora Open AI, koja su „najurila“ Altmana sa čela kompanije, podneli su ostavke.

Odbor je bio mešavina akademika, naučnika, IT stručnjaka i futurista iz Silicijumske doline. Oni su na novu tehnologiju gledali sa mešavinom straha i strahopoštovanja, a bili su i zabrinuti oko događaja poput takozvane „singularnosti“, tačke u kojoj bi veštačka inteligencija nadmašila ljudsku i posle koji bi „obuzdavanje“ AI postalo praktično nemoguće.

Foto: JACK GUEZ / AFP / Profimedia

Te članove su smenili novi članovi odbora koji su sušta suprotnost od njihovih prethodnika. U kratkim crtama, radi se o kapitalistima usredsređenim na profit.

Novi članovi su Bret Tejlor, Lorens Samers, i Adam Di Enđelo. Tejlor je iskusan sklapač ugovora iz Silicijusmske doline koji je, između ostalog, vodio prodaju Tvitera Ilonu Masku prošle godine. Samers je bio sekretar trezora SAD, dok je Di Enđelo direktor popularne mreže Quora, koja je zasnovana na sistemu pitanja i odgovora.

Imperija više nije ista

Još uvek će postojati pojedini „glasovi razuma“ u reformisanom OpenAi, ali oni neće imati pravo veta, niti efikasne mehanizme da ugase kompaniju, kao što je slučaj bio sa prethodnim odborom. Njihove odluke takođe moraju biti u skladu sa direktorima u samoj kompaniji i, još važnije, investitorima.

S obzirom da je jedan od najvećih investitora, Majkrosoft dobija veći glas u upravljanju Open AI, a to može uključivati i stolicu u samom odboru.

Ne propustite

Pojedini analitičari smatraju da to što je Open AI pao u ruke kapitalista je bilo praktično neizbežno, s obzirom na sve veći značaj koji veštačka inteligencija uživa i potencijalni profit koji može da napravi onima koji u nju ulažu.

U međuvremenu je formirana i kompanija Antropik, čiji su osnivači bivši zaposleni u Open AI. Njihov cilj je da izoluju veštačku inteligenciju od pritiska tržišta i stvore AI otvorenog koda koja bi mogao da se odupre korporativnoj kontroli.

Kakva je sudbina najveće AI imperije posle ovih turbulentnih promena, ostaje još da vidimo, ali jedno je sigurno – Open AI, kao i veštačka inteligencija uopšte, više neće biti ista.

***

BONUS VIDEO: Veštačka inteligencija u naletu: Da li je držimo pod kontrolom?

(Njujork Tajms)

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar