Sandar Pikaj Sundar Pichai
Sandar Pikaj Foto: EPA/RAJAT GUPTA

Direktor "Gugla" i kompanije "Alfabet" Sundar Pičai rekao je u razgovoru za Si-Bi-Es njuz da je veštačku inteligenciju oduvek posmatrao kao najznačajnije otkriće čovečanstva, ali da ga razvoj te tehnologije brine i da zbog toga noću ne može da spava.

„Veštačka inteligencija je značajnija od vatre, struje ili bilo čega drugog što smo otkrili u prošlosti“, smatra Pičai.

On je u intervjuu za Si-Bi-Es njuz veštačku inteligenciju uporedio sa nuklearnim oružjem i rekao da bi za nju trebalo uspostaviti međunarodne okvire i sporazume poput onih za upotrebu nuklearnog oružja.

Foto: Sajjad HUSSAIN / AFP / Profimedia

„Veštačka inteligencija dolazi do suštine inteligencije, do suštine čovečanstva“, poručio je Pičai.

On smatra da bi ona mogla da bude štetna ukoliko se primenjuje na pogrešan način i da je to „stvar koja ga noću drži budnim“.

„Veštačka inteligencija može biti veoma štetna ako se pogrešno primeni. Tehnologija se brzo kreće napred, a mi još uvek nemamo sve odgovore. Pa, da li me to drži budnim noću? Apsolutno“, rekao je Pičai.

Foto: Kabir Jhangiani / Zuma Press / Profimedia

On je dodao i da bi međunarodna zajednica trebalo da ubrza uspostavljanje tih okvira zbog tempa kojim se veštačka inteligencija razvija.

Pročitajte još

Prvi čovek Gugla je naglasio i da će veštačka inteligencija uticati na sve proizvode kompanije na čijem je čelu.

„Guglovi“ roboti su sami naučili da igraju fudbal

Novinar Si-Bi-Esa je imao priliku da vidi i isproba neke od najnaprednijih „Guglovih“ proizvoda sa veštačkom inteligencijom, među kojima je i „Dipmajnd“ u kojem roboti igraju fudbal čija su pravila sami naučili, bez pomoći ljudi.

Kompanija „Gugl“ je u februaru pustila u probni rad svog četbota „Bard“. Si-Bi-Es njuz podseća da taj program, za razliku od Gugla, odgovore ne traži na internetu, već se oslanja na podatke koje sam prikupi i da uglavnom uči u hodu.

Ključne ličnosti u oblasti razvoja veštačke inteligencije su krajem marta zatražile moratorijum na obuku moćnih sistema veštačke inteligencije zbog straha od pretnje čovečanstvu. Među njima su bili i milijarder Ilon Mask i suosnivač „Epla“ Stiv Voznijak.

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

U Italiji je nedavno zabranjena upotreba četbota „ChatGPT“, a sličan potez se najavljuje i u Nemačkoj.

***

BONUS VIDEO: Poslušajte razgovor čoveka i veštačke inteligencije posle kog ništa nije isto

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar