Direktor "Gugla" i kompanije "Alfabet" Sundar Pičai rekao je u razgovoru za Si-Bi-Es njuz da je veštačku inteligenciju oduvek posmatrao kao najznačajnije otkriće čovečanstva, ali da ga razvoj te tehnologije brine i da zbog toga noću ne može da spava.
„Veštačka inteligencija je značajnija od vatre, struje ili bilo čega drugog što smo otkrili u prošlosti“, smatra Pičai.
On je u intervjuu za Si-Bi-Es njuz veštačku inteligenciju uporedio sa nuklearnim oružjem i rekao da bi za nju trebalo uspostaviti međunarodne okvire i sporazume poput onih za upotrebu nuklearnog oružja.
„Veštačka inteligencija dolazi do suštine inteligencije, do suštine čovečanstva“, poručio je Pičai.
On smatra da bi ona mogla da bude štetna ukoliko se primenjuje na pogrešan način i da je to „stvar koja ga noću drži budnim“.
„Veštačka inteligencija može biti veoma štetna ako se pogrešno primeni. Tehnologija se brzo kreće napred, a mi još uvek nemamo sve odgovore. Pa, da li me to drži budnim noću? Apsolutno“, rekao je Pičai.
On je dodao i da bi međunarodna zajednica trebalo da ubrza uspostavljanje tih okvira zbog tempa kojim se veštačka inteligencija razvija.
Prvi čovek Gugla je naglasio i da će veštačka inteligencija uticati na sve proizvode kompanije na čijem je čelu.
„Guglovi“ roboti su sami naučili da igraju fudbal
Novinar Si-Bi-Esa je imao priliku da vidi i isproba neke od najnaprednijih „Guglovih“ proizvoda sa veštačkom inteligencijom, među kojima je i „Dipmajnd“ u kojem roboti igraju fudbal čija su pravila sami naučili, bez pomoći ljudi.
Kompanija „Gugl“ je u februaru pustila u probni rad svog četbota „Bard“. Si-Bi-Es njuz podseća da taj program, za razliku od Gugla, odgovore ne traži na internetu, već se oslanja na podatke koje sam prikupi i da uglavnom uči u hodu.
Ključne ličnosti u oblasti razvoja veštačke inteligencije su krajem marta zatražile moratorijum na obuku moćnih sistema veštačke inteligencije zbog straha od pretnje čovečanstvu. Među njima su bili i milijarder Ilon Mask i suosnivač „Epla“ Stiv Voznijak.
U Italiji je nedavno zabranjena upotreba četbota „ChatGPT“, a sličan potez se najavljuje i u Nemačkoj.
***
BONUS VIDEO: Poslušajte razgovor čoveka i veštačke inteligencije posle kog ništa nije isto