Foto:Promo

Kada se pomene IT industrija, većina ljudi prvo pomisli na programere. Međutim, iako su programeri veoma važan deo ovog sektora, on obuhvata i brojna druga perspektivna zanimanja za koja čak i ne morate da znate programiranje.

Prema istraživanju Upworka, respektabilne platforme za frilensing, neka od najpoželjnijih i najplaćenijih zanimanja koja ne podrazumevaju programiranje su dizajn, administracija,
SEO, marketing i testiranje softvera.

Iako smo nedavno mogli da čujemo da je IT sektor u krizi, činjenica je da ovaj sektor nastavlja da se razvija i u 2023. godini. Tako se samo u prvih nekoliko meseci broj zaposlenih povećao za oko 3.500, a trenutno u njemu radi preko 100.000 ljudi.

Sa prosečnom platom od oko 200.000 dinara, IT sektor je i dalje jedan od najplaćenijih, a radni uslovi su privlačniji nego u mnogim drugim industrijama

5 najpoželjnijih i najbolje plaćenih poslova u IT sektoru koji ne zahtevaju znanje iz programiranja

1) Digitalni marketar: Ovo je savršen posao za kreativne ljude koji vole nove tehnologije. Posao digitalnog marketara sastoji se iz pokretanja onlajn-kampanja, oglašavanja, privlačenja novih pratilaca na društvenim mrežama, s ciljem širenja svesti o brendu i povećanja prodaje. Zahvaljujući digitalnom marketingu, kompanije ostvaruju pozitivan utisak na svoje klijente preko interneta, zbog čega žele da u svom timu imaju proverene stručnjake. Znanja za ovo zanimanje stiču se relativno brzo, a onda je sve na vama.

2) SEO ekspert: Bez optimizacije kompanijskog nastupa na internetu nema ni dobre pozicije u Google pretrazi, a bez nje nema ni profita. Stoga kompanije unajmljuju ljude koji su specijalizovani za SEO i koji se koriste raznim tehnikama, uključujući kreiranje korisnički prijateljskog sadržaja, istraživanje ključnih reči i analizu veb- stranica, kako bi kompanije pronašle najbrži put do svojih klijenata. Za svega 12 meseci možete savladati osnovna znanja iz ove oblasti i konkurisati za svoj prvi posao.

3) Administrator: Ovo je idealan posao za ljude koji vole tehnologiju i računare, ali ih jednostavno ne zanima programiranje. Mrežni administratori su neizostavni u svakoj firmi koja koristi kompjutere, dakle, u većini današnjih kompanija, zbog čega je ovo jedna od najtraženijih pozicija. Mnogi početnici u IT-ju biraju ovaj posao kao svoje prvo zanimanje, jer se znanja za njega usvajaju lako, a mogućnosti koje pruža su velike.

4) Dizajner: Logo, ambalaža, izgled veb-sajta, odnosno sve ono što vezujemo za vizuelni identitet kompanije napravili su dizajneri. Otuda oni spadaju među najtraženije stručnjake. Ovo je idealno zanimanje za vizuelne umetnike koji žele da svoju viziju pretvore u realnost pomoću savremenih tehnologija. U zavisnosti od svojih afiniteta, možete se odlučiti za različite tipove dizajna.

5) Softver tester: Stack Overflow, najveća zajednica programera, izdvojila je Software Testing and QA kao jedno od najperspektivnijih zanimanja u IT-ju, za koje se znanja stiču prilično lako. Pomoću posebnih alata softver tester pronalazi greške u računarskim sistemima ili programima, koje potom programeri otklanjaju.

Foto:Promo

Za sticanje veština za rad u ovim oblastima nije potrebno mnogo vremena

Za sticanje znanja i veština za svako od ovih zanimanja nije potrebno više od 12 meseci kvalitetnog školovanja pod nadzorom proverenih stručnjaka u školi kakva je ITAcademy.

Kroz podršku najuspešnijih IT stručnjaka u našoj zemlji, praktičan rad na realnim projektima i tradicionalnu i onlajn nastavu veoma brzo ćete biti u prilici da započnete karijeru u ovoj
profitabilnoj oblasti. Takođe, ITAcademy omogućava svojim polaznicima i dobijanje međunarodno priznatih sertifikata, zbog čega kandidati postaju poželjni ne samo za domaće

već i za inostrane poslodavce.

AI donosi nove pozicije u IT sektoru

Uporedo sa nastankom novih tehnologija, raste i IT industrija. Očekuje se da veliki razvoj AI alata donese dodatni impuls ovom perspektivnom sektoru i stvori nove poslove i pozicije.

Već sada AI u velikoj meri olakšava obavljanje određenih IT poslova, pa je čak i znanja za ulazak u IT lakše usvojiti uz njegovu pomoć. Bez obzira na to da li vas zanima programiranje ili ste zainteresovani za neku drugu poziciju, sada je pravi trenutak da počnete sa učenjem.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare