Boban Kasalovic Foto:shutterstock Alex Millauer; United Cloud

Konferencije u organizaciji Streaming Media Magazina su najznačajniji događaji u striming industriji. Na ovogodišnji Streaming Media Connect učešće je po prvi put imala kompanija iz regiona, i to razvojni centar United Cloud.

Produkt menadžer ove kompanije, Boban Kasalović, je učestvovao na panelu koji je izazvao najveće interesovanje i to o budućnosti video kodeka. Sagovornici na panelu su bili Andrej Norkin, Istraživački naučnik za video algoritme iz Netflixa; Hasen Tmar, Tehnički program menadžer iz Mete; Šon Garden koji vodi video strategiju u AMDu dok je moderator panela bio Tim Siglin, jedno od najpoznatijih lica u streaming industriji.

Učesnici Streaming Media Connect

Šta su najvažniji podaci koje si izneo a od kojih su ostali govornici naučili nešto novo?

– U diskusiji koju smo imali ja sam dao drugačiju dimenziju pre svega iz pogleda striminga živog sadržaja, odnosno TV kanala. Izneo sam očekivanja da i dalje AVC vidim kao vodeći kodek u industriji ali izvesno u dve do tri godine će ostali kodeci u zbiru premašiti njegovo korišćenje. Svakako, najzanimljiviji deo diskusije je bio oko primene hardverskih akceleracija gde sam dao osvrt na to da njihovom primenom ne samo da očekujemo lakšu implementaciju novih kodeka već i povećanju energetske efikasnosti i smanjenju potrošnje, što je od velikog značaja za zelenu agendu koja postoji u okviru Evropske Unije.  Iskreno, očekujem da primena ASIC kartica u enkodovanju bude revolucinarna stvar u svetu enkodinga naročito za potrebe dinamičnih sistema kao što striming to jeste.

Koja su tvoja predviđanja za budućnost video enkodinga posebno u striming industriji?

– Izbor video kodeka u strimingu je od esencijalnog značaja za kvalitet servisa kod krajnjih korisnika. Pre svega zbog porkivenosti korisničkih uređaja i redukcije bitskog protoka uz očuvanje video kvaliteta. Sa druge strane kompleksnost enkodovanja može da bude ozbiljan izazov, naročito za strimovanje živog sadržaja. U tom smislu činjenica je da je AVC trenutno najkorišćeniji kodek u svetu. HEVC će izvesno preuzeti dominantnu ulogu, jer je najbolje izbalansiran između kompleksnosti implementacije i kvaliteta koji donosi do krajnjih korisnika. Mi smo implemenatcijom HEVC-a redukovali protok 40%, a pri tom održali kvalitet videa u nivou sa vodećim proizvođačima enkodera, što su potvrdili korisnici širom regiona. Međutim, ni ovde se kao industrija ne smemo zaustaviti već moramo tražiti nova rešenja. U tom smislu se i mi u United Cloudu uveliko pripremamo za implementaciju kodeka sledeće generacije.

Boban Kasalovic Foto:United Cloud

Šte je naša perspektiva, a šta Mete i Netfliksa?

– Za razliku od Netflixa koji gotovo u potpunosti svoj biznis vezuje za emitovanje filmova i nelineranog kontenta, u potpunoj suportonosti kod nas veći deo servisa je okupiran TV kanalima. U tom smislu imamo ozbiljne izazove da u ograničenom periodu koje se meri sekundama uspemo da video kvalitet dovedemo na isti nivo kao i Netflix. U zadnjih par godina i vodeći stremaing provajderi poput Netflixa, Meta (Facebook) i Amazona ulaze u prenose sportskih događaja pa i oni ulaze u sve problematike distribucije živog sadržaja. Pored toga naša perspektiva uključuje i infrastrukturu telko provajdera koji koriste naše striming rešenje, pa i svim tehnološkim rešenjima moramo da vodimo računa i o Telko zahtevima. U tom smislu sam izbor novog kodeka je vezan za uštede i kvalitet koji time možemo da postignemo.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar