„TikTok nije samo video aplikacija. To je vuk u jagnjećoj koži.“
Ovo je Brendar Kar, komesar američke savezne Komisije za komunikacije (FCC), napisao u tvitu zajedno sa kopijom pisma koju je poslao Eplu i Guglu. On od ovih kompanija zahteva da uklone TikTok aplikaciju iz svojih digitalnih prodavnica.
Kar se poziva na iveštaj Bazfida koji tvrdi zaposleni u Bejtdensu, matičnoj kompaniji TikToka čije je sedište u Kini, pristupaju privatnim podacima korisnika u SAD. Oni su došli do 80 audio snimaka u kojima zaposleni u Bajdensu svedoče o inženjerima u Kini koji imaju pristup podacima američkih korisnika između septembra 2021. i januara 2022. godine.
TikTok is not just another video app.
— Brendan Carr (@BrendanCarrFCC) June 28, 2022
That’s the sheep’s clothing.
It harvests swaths of sensitive data that new reports show are being accessed in Beijing.
I’ve called on @Apple & @Google to remove TikTok from their app stores for its pattern of surreptitious data practices. pic.twitter.com/Le01fBpNjn
„Tiktok nije samo video aplikacija. To je vuk u jagnjećoj koži. Aplikacija prikuplja osetljive podatke kojima Peking ima pristup. Zamolio sam Gugl i Epl da uklone aplikaciju sa svojih digitalnih prodavnica“, navodi komesar u tvitu.
Kar je u pismu naveo izveštaje koji ukazuju da aplikacija može da zaobiđe Android i iOS sisteme zaštite i pristupi osetljivim podacima korisnika. On je naveo i to da je Tiktok tokom 2021. morao da isplati 92 miliona dolara za reševanje nekoliko desetina tužbi koje kompaniju terete za prikupljanje ličnih podataka bez saglasnosti korisnika.
„Sasvim je jasno da Tiktok predstavlja neprihvatljiv rizik za nacionalnu bezbednost jer se njegovo obimno prikupljanje podataka kombinuje sa neispitanim pristupom Pekinga tim osetljivim podacima“, navodi u pismu.
On Guglu i Eplu daje rok do 8. jula da odgovore i da, ukoliko odbiju, daju jasno obrazloženje za donošenje svoje odluke.
Epl i Gugl još uvek nisu odgovorili na pismo, a iz TikToka kažu da je izveštaj obmanjujući.
„TikTok, kao i druge svetske kompanije, ima inženjerske timove širom sveta. Mi koristimo kontrole pristupa kao što su šifrovanje i bezbednosni nadzor da bismo zaštitili korisničke podatke, a proces odobravanja pristupa nadgleda naš bezbednosni tim sa sedištem u SAD. Našim inženjerima van SAD, uključujući Kinu, se može odobriti pristup podacima američkih korisnika samo pod strogim kontrolama“, piše u saopštenju TikToka.
Bazfid u svom saopštenju tvrdi da „kategorički stoji iza izveštaja u kom se navodi da zaposleni u TikToku u Кini imaju pristup podacima korisnika mnogo češće nego što se mislilo, kao i da im je drago što je TikTok to i sam potvrdio u sopstvenoj izjavi.
Američke vlasti su godinama zabrinute da pristup kineske vlade podacima korisnika može ugroziti nacionalnu bezbednost, ali da li će Karova molba uspeti – neizvesno je.
***
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare