Osnovci i srednjoškolci od juče su na raspustu, odjednom i svi u isto vreme. Odjednom je i ministarka prosvete za razgovor, odjednom i ocene mogu da se zaključe u sledećih mesec, a ne u roku od tri dana. Kada su napetosti u školama sanirane podužim odmorom, prešlo se na domove zdravlja gde stižu upozorenja da je zabranjena svaka obustava rada. Ipak, ima đaka koji su prekid nastave shvatili kao zabranu pa su u školi bili i prvog dana raspusta. Nastavlja Nikola Pavlović, reproter Dnevnika na TV Nova.

U Gimnaziji Isidora Sekulić u Novom Sadu 15 minuta tišine, u prvom danu raspusta, koji na području Vojvodine regularno počinje 24. decembra.

Maturanti širom u ostatku Srbije kojima je raspust uveden dekretom za sada odbijaju da napuste škole.

„Mi nismo na raspustu za sada, mi i dalje dolazimo u školu, samo maturanti – u školi smo svaki dan od devet do dva i tako ćemo do kraja nedelje, a na kraju nedelje ćemo organizovati plenum gde ćemo se dogovarati za dalje. Izlazimo i dalje u 11:52 na petnaest minuta ćutanja“, rekla je Marta Grujić, maturantkinja Devete gimnazije.

Održava se i dopunska nastava kao i pripreme za maturski rad. Svakodnevnim dolaskom u školu šalju i poruku budućim kolegama.

„Podržavamo studente i njihove zahteve koji svakako nisu ispunjeni, takođe osuđujemo odluku ministarstva da nas pošalju na raspust, zato što to jednostavno nije rešenje problema koji se trenutno dešava. Veliki broj profesora je uz nas, oni su se ponudili da drže različiti broj aktivnosti, nekih pripremnih časova za fakultet kome je to potrebno“, kaže Dunja Blagojević, maturantkinja Devete gimnazije.

Koliku podršku učenici imaju, govori i primer jedine profesorke u Šapcu koja ih javno podržava u blokadi i koja je sklanjala učenika sa haube kola koja su upala na održavanje 15-ominutne tišine.

„Mislim da su dovoljno zreli, da imaju svoje stavove i mišljenja i ja prva insistiram da budu takvi, da ne budu podvodljivi, da budu svoji i uvek ću stajati uz njih“, rekla je Marija Soldatović, profesorka Šabačke gimnazije.

Većina profesora u Šapcu će biti na svojim radnim mestima i omogućiti učenicima da popravljaju ocene, a do petka će se odlučiti da li će tada biti zaključvanja ili to ipak dolazi na red u januaru.

PROČITAJTE JOŠ:

„Mi ćemo po prvom planu i programu kada je trebao da počne zimski raspust, do tada će biti blokade, znači zaključno sa petkom se završava naša bloakda, nismo želeli da je prekinemo ranije zato što smo dobili raspust. Izlazimo isto svaki dan, dodaćemo jedan minut, znači 16 za onog dečaka iz Zagreba, ostalo je isto – u školi smo, pravimo transparente, najveći deo dana, posle toga igramo društvene igre“, kaže Marija Babić, maturantkinja Šabačke gimanzije.

Ali samo u periodu kada je škola odvorena, što je od 10 do 15 časova.

U jednoj od najstarijih gimnazija u Srbiji, čačanskoj, koju je osnovao Vuk Karadžić, neće se zaključivati ocene i obaveze se pomeraju se za naredni period.

„Nastavničko veće je juće donelo odluku da se učenicima omogući da do petka 27. koji imaju mogućnosti i žele da poprave ocene, anstavnici će im biti na raspolaganju, pošto mi treba da odredimo termine, najcelishodnije je bilo da to bude važeći rasporedčasova, a pritom smo i poštovali odluku sindikata da časovi traju 30 minuta“, rekao je Ivan Ružičić, direktor Gimnazije u Čačku.

Na pritiske ne obraća pažnju i na prvom mestu mu je interes zaposlenih i učenika.

„Dolazili su prosvetni inspektori, koji su bili pojačani sa turističkim inspektorima koji su postavljali neka pitanja, mi dali odgovore i imamo situaciju zašto su učenici 4. razreda od 16. decembra do juče bili u blokadi, zatim zašto su profesori radili 30 minuta, mi smo sve te odluke dostavili i direktori škola nemaju nikakvog osnova i pravo da guše sindikalna prava radnika“, kaže Ružičić.

Želja mu je da u ovim uslovima obezbedi da škola i sve što učenici i profesori rade ne izgubi smisao.

Slično i u Nišu – tamo su osnovne škole poslale roditeljima obaveštenje da deca mogu da poprave ocenu. Stručne srednje škole nisu u blokadi, ali jesu od danas sve četiri niške gimnazije. Neki od roditelja, ponosni.

„Možda sam sve u životu omašila, ali moje dete je jedan mali, slobodni i slobodnoumni čovek, to je nešto što sam stvarno perfektno u životu obavila. Ta priča da deci nije mesto u politici, da nemaju prava da izražavaju svoje mišljenje u vezi ovako dramatičnih i važnih društvenih tema je stvarno smešna“, kaže Ivana Petrović, novinarka i majka gimanzijalca.

Hladno vreme, raspust, i novi pritisci izazovi su oko kojih će se narednih dana lomiti oni koji su izabrali da se ove zime pitaju mnogo više od običnog gde ćeš za novu godinu.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Šta mladi poručuju transparentima: „Studentski bunt će nadjačati korupcijski kič i šund“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar