U Kraljevu je pokrenuta inicijativa o vlasništvu nad Apotekarskom ustanovom koju gradska vlast izdaje i predaje novom stranom vlasniku. Lokalni front iz Valjeva prikupio je potpise kako bi se raspisao referendum i poništila odluka gradskih vlasti, ali onda su počeli pritisci i manipulacije. O tome u emisiji "Među nama" govore Zoran Ivošević, sudija Ustavnog suda u penziji i Vladan Slavković iz Lokalnog fronta u Kraljevu.
Predsednik Skupštine grada Kraljeva izneo je spiskove potpisa građana koji su za referendum i odneo ih u centralu svoje stranke (SNS), a onda su počeli pozivi članovima i pritisci na potpisnike peticije, članove te partije, da kažu da su ti potpisi lažni i da žele da ih povuku. Potom je počelo osporavanje potpisa putem proceduralnihi propusta koje nisu napravili inicijatori potpisivanja peticije već, slučajno ili namerno, overivači koji su zaposleni u gradskoj administraciji.
„Na kraju su članovi izborne komisije partije na vlasti, koji čine većinu, izglasali da 2.000 glasova nije ispravno overeno i sada pokušavaju da obore tu inicijativu“, objasnio je Vladan Slavković iz Lokalnog frona u Kraljevu.
Vlast je, kako kaže Slavković, odobrila inicijatorima peticije da prikupi nedostajuće potpise, ali u kancelariji na drugom spratu zgrade opštine, po dva sata dnevno, u narednih 15 dana, što je praktično nemoguće. Takođe, svi opštinski overivači, osim jednog, poslati su na odmor, a vreme kada građani mogu da dođu u kancelariju da potpišu peticiju se svakog dana menja.
„Ovo nije slučaj samo u Kraljevu. Postoje tri problema, a ne samo jedan. Ustav iz 1990. godine bio je bolji od onog koji je danas na snazi jer je sadržavao odredbu koja glasi da je referendum uspeo ako je izašla polovina od ukupnog broja onih koji treba da se izjašnjavaju, dok sadašnja odredba kaže da je potrebna polovina od broja izašlih glasača“, objašnjava sudija Ustavnog suda u penziji Zoran Ivošević.
Više o ovoj temi pogledajte u videu na početku teksta.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare